APTEKA
Przejdź do treści

Tak pokonasz zaparcia! - Praktyczne sposoby radzenia sobie z problemem

Apteka internetowa i suplementy diety
Opublikowane w Układ pokarmowy · 14 Sierpień 2023
Tags: zaparciaprzyczynyzaparćskutecznesposobynazaparciezdrowewypróżnieniabłonnikprobiotyki
Zaparcia to problem, który dotyka wiele osób w naszym zabieganym i stresującym współczesnym życiu. Często wynika z naszych złych nawyków żywieniowych, braku ruchu oraz nieprawidłowego trybu życia. W tym artykule zastanowimy się, co to właściwie jest zaparcie, jakie są tego przyczyny oraz jak sobie z nimi radzić, aby cieszyć się zdrowym i komfortowym trybem wypróżnień.

Co to właściwie jest zaparcie?


Zaparcie jest dolegliwością, która często bywa zdefiniowana w sposób subiektywny. Obejmuje różne formy zaburzonego wypróżniania, takie jak rzadsza niż oczekiwana częstotliwość, mała objętość i twarda konsystencja stolca. Niektóre teorie definiują zaparcie jako zatrzymanie stolca z powodu niepełnego wypróżnienia. Dawniej uważano, że wypróżnianie mniej niż 3 razy w tygodniu to zaparcie, jednak obecnie brane są pod uwagę dodatkowe cechy, takie jak mała objętość czy twardy stolec. Istnieje też przekonanie, że na zaparcia cierpi ten, kto potrzebuje lub uważa, że potrzebuje środków przeczyszczających lub innych metod ułatwiających wypróżnianie.

Przyczyny zaparć


Zaparcie może mieć różnorodne przyczyny, związane głównie z naszym stylem życia i nawykami żywieniowymi. Oto kilka najczęstszych czynników przyczyniających się do problemu zaparć:

  • Złe nawyki żywieniowe: Dieta uboga w błonnik, bogata w proste cukry, białą mąkę i tłuszcze może prowadzić do zaburzeń trawienia i wypróżnień.
  • Nieprawidłowe nawyki żywieniowe: Nieregularne jedzenie i jedzenie w pośpiechu mogą wpłynąć negatywnie na nasz układ trawienny.
  • Niewystarczające przyjmowanie płynów: Odpowiednia hydratacja jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
  • Nieodpowiedni tryb życia: Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia mogą spowolnić perystaltykę jelit, co przyczynia się do problemów z wypróżnieniem.
  • Niektóre leki i suplementy: Niektóre leki, takie jak te zawierające żelazo czy antydepresanty, a także suplementy, mogą wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego.

Skuteczne sposoby radzenia sobie z zaparciami


Teraz, gdy już znamy przyczyny zaparć, warto poznać skuteczne sposoby, które pomogą nam w radzeniu sobie z tym problemem:

Woda

Starajmy się pić co najmniej 2 litry wody dziennie. Dobrze sprawdzają się również napoje zawierające magnez, takie jak odpowiednie minerałki.

Masaż brzucha

Wykonanie masażu brzucha w kierunku wskazówek zegara pomaga w poprawieniu krążenia w tym obszarze, co wspomaga perystaltykę jelit.

Masaż brzucha

Błonnik

Wprowadzenie do diety pokarmów bogatych w błonnik, takich jak Nopalin czy Pure Inulin, może skutecznie poprawić trawienie i ułatwić wypróżnianie.

Olej z sezamu i mąka makowa

Dodanie tych składników do diety może pomóc w zapewnieniu odpowiedniej konsystencji stolca.

Owoce i zioła

Suszone śliwki, daktyle i figi dostarczą organizmowi błonnika i wspomogą perystaltykę jelit. Aloe vera, napoje takie jak Gravital Juice czy Ocean 21, a także różne ziołowe herbatki (zwłaszcza z mięty, mniszka lekarskiego i pokrzywy) również mogą pomóc w walce z zaparciem.

Probiotyki

Dodawanie naturalnych źródeł probiotyków, takich jak kwas mlekowy zawarty w kwaśnym mleku lub bryndzy, a także stosowanie suplementów probiotycznych (AC-Zymes, AC-Zymes Plus, Probio Balance), może korzystnie wpłynąć na równowagę mikroflory jelitowej i ułatwić regularne wypróżnianie.

Bogata w błonnik dieta

Ważne jest, aby włączyć do diety świeże owoce (jabłka, gruszki, śliwki, winogrona), suszone śliwki, warzywa (szczególnie liściaste), strączki, orzechy, nasiona chia, siemię lniane i inne.

Ruch i ćwiczenia

Regularna aktywność fizyczna może znacząco poprawić perystaltykę jelit i zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaparcia.

Podsumowując, zaparcia to dolegliwość, z którą warto się zmierzyć, ponieważ może wpływać na nasze codzienne funkcjonowanie i samopoczucie. Proste zmiany w diecie i stylu życia, takie jak zwiększenie spożycia błonnika, picie odpowiedniej ilości wody i regularna aktywność fizyczna, mogą pomóc w radzeniu sobie z tym problemem. Jednak w przypadku, gdy zaparcie jest chroniczne lub nasilające się, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne i otrzymać odpowiednie leczenie. Pamiętajmy, że zdrowie jelit to klucz do dobrego samopoczucia!


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści