Jaką rolę w organizmie odgrywa witamina D3?
Jaką rolę w organizmie odgrywa witamina D3?
Witamina D należy do związków rozpuszczanych w tłuszczach, a jej aktywna postać może przyczyniać się m.in. do lepszego wchłaniania fosforu i wapnia, czy produkcji neuroprzekaźników. Naukowcy udowodnili, że witamina D3 może wykazywać pozytywny wpływ na układ mięśniowo-szkieletowy, układ immunologiczny, a także układ nerwowy. Nie sposób pominąć jej potencjalnego, pozytywnego wpływu na profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego, czy możliwości obniżania ryzyka rozwoju chorób autoimmunologicznych. Witamina D3 może wpływać na nasze zdrowie na wielu płaszczyznach, z kolei jej niedobór przekłada się na pogorszenie ogólnego samopoczucia.
Źródła witaminy D – wybór jest niewielki
Witamina D3 jest związkiem produkowanym przez ludzki organizm, jednak do syntetyzowania tej substancji konieczne są promienie UV emitowane przez słońce. Ze względu na szerokość geograficzną, w której mieszkamy, w Polsce jest zbyt mało bezchmurnych dni w ciągu roku, co znacznie ogranicza produkcję witaminy D3. Synteza skórna jest efektywna jedynie w okresie wiosny i lata pomiędzy godziną 10:00 a 15:00. Kiedy ten sposób pozyskiwania witaminy D3 staje się niemożliwy, musimy sięgnąć po źródła pokarmowe wspomnianej substancji. Znajdziemy ją na przykład w mięsie, tłustych rybach, jajach, nabiale i niektórych grzybach. Niestety, w żadnym z tych artykułów spożywczych stężenie witaminy D nie jest na tyle duże, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na cenną substancję.
Suplementacja witaminy D3 – tego preparatu potrzebuje większość z nas
Jesienią i zimą nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie odpowiednich porcji witaminy D3. Problem niedoboru tej słonecznej substancji jest w kraju nad Wisłą niezwykle powszechny i może dotyczyć nawet 90% społeczeństwa. Jak sobie z nim poradzić? Najlepiej sięgnąć po suplementy diety, które w tym okresie stanowią jedno z nielicznych źródeł witaminy D3. Warto zdecydować się na sprawdzony preparat w postaci kapsułek: https://mybionic.pl/aura-herbals-witamina-d3-4000-iu-k2-90-kapsulek.
Jak rozpoznać niedobór witaminy D?
Czy wiesz, że Ty także możesz cierpieć na niedobór witaminy D? Niedostateczne stężenie tego cennego związku objawia się na różne sposoby i często bywa mylone z jesienną chandrą lub sezonowym osłabieniem. Objawy, które mogą, lecz nie muszą świadczyć o niedoborze witaminy D3, to na przykład:
- ból kości i stawów,
- zaburzenia snu,
- skurcze mięśni,
- częste infekcje,
- zaburzenia pamięci,
- przygnębienie,
- nasilone wypadanie włosów.
Zbyt niskie stężenie witaminy D można dość łatwo zdiagnozować – wystarczy regularnie poddawać się profilaktycznym badaniom krwi. Dzięki temu zlikwidujemy ryzyko występowania potencjalnych powikłań spowodowanych niedoborem słonecznej substancji, takich jak depresja, cukrzyca, nawracające infekcje, osteoporoza, a nawet nowotwory.
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.