APTEKA
Przejdź do treści

Badania w kierunku celiakii – jak szybko rozpoznać trwałą nietolerancję glutenu

Aż 95% chorych na celiakie nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia [1]. Dlaczego? Ponieważ celiakia może wystąpić w każdym wieku, a jej objawy są często bardzo niespecyficzne. To z kolei utrudnia prawidłową diagnozę i opóźnia leczenie. W efekcie objawy choroby nasilają się, a chory jest narażony na coraz poważniejsze powikłania. Czy jest jakiś sposób na szybkie zdiagnozowanie celiakii? Na szczęście tak!

Masz podwyższony poziom bilirubiny we krwi? To może być zespół Gilberta!

Zespół Gilberta jest najczęstszą przyczyną wrodzonej hiperbilirubinemii, czyli podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi. Z jednej strony schorzenie to nie powoduje zmian w wątrobie, nie wpływa też na długość życia chorego. Z drugiej wywołuje okresową żółtaczkę i może sprawić, że zażycie nawet najpopularniejszych leków stanie się niebezpieczne.

Niepłodność i brak ochoty na seks? To może być objaw celiakii

Nieleczona celiakia (choroba trzewna) może wywołać problemy z płodnością i obniżyć satysfakcję z życia seksualnego. Kobietom chorym na celiakię trudniej zajść w ciążę, u mężczyzn często objawia się ona zaburzeniami erekcji. Aby wyeliminować te problemy warto więc przebadać się w jej kierunku. Wczesne zdiagnozowanie i odpowiednie leczenie celiakii może ułatwić poczęcie dziecka i poprawić jakość życia seksualnego partnerów.
Wróć do spisu treści