APTEKA
Przejdź do treści

Od zaparć do zdrowych kości - Jak inulina i błonnik mogą zmienić twoje życie!

Apteka internetowa i suplementy diety
Opublikowane w Błonnik · 4 Wrzesień 2023
Tags: błonnikinulinazdrowiejelitzdroweflorybakteryjnejregulacjacholesterolubiegunkazaparciaIBS

Wprowadzenie - dlaczego powinniśmy konsumować błonnik a zwłaszca inulinę?


Współczesne trendy żywieniowe często prowadzą nas do jedzenia przetworzonych i ubogich w błonnik pokarmów. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest dla naszego organizmu? A czy wiesz co to jest inulina i jak wpływa na zdrowie? W tym artykule dowiecie się, dlaczego warto zadbać o codzienną porcję błonnika i inuliny w diecie.

Wspomaganie zdrowej flory bakteryjnej


Błonnik to kompleksowy polisacharyd, który nie ulega trawieniu przez nasze enzymy, stanowiąc jedynie pożywienie dla pożytecznych bakterii, które zamieszkują nasze jelita. Dbając o zdrową florę bakteryjną, zmniejszamy ryzyko niektórych chorób nowotworowych, takich jak rak jelita grubego. Błonnik iInulina szczególnie wspiera rozwój i metabolizm bifidobakterii, ale korzystają z niego również inne bakteryjne szczepy.

Wyzwanie - jak pozbyć się zaparcia i biegunki


Spożywanie odpowiedniej ilości błonnika wraz z odpowiednią ilością wody może pomóc w regulacji procesów wypróżniania. Jest to szczególnie ważne w przypadku zespołu jelita drażliwego (IBS), który często powoduje naprzemienne epizody biegunki i zaparcia. Inulina, absorbując wodę, zwiększa objętość kału, co przyspiesza jego przesuwanie się i zmniejsza ryzyko hemoroidów. Jednocześnie, dzięki tej samej zdolności do wchłaniania wody, inulin pomaga złagodzić objawy biegunki. Próbując zapanować nad nadmierną ilością wody w jelitach, która powoduje biegunkę, inulina zagęszcza stolec i opóźnia jego przemieszczanie.

Korzyść ze spożywania błonnika dla układu kostnego


Rozpuszczalność inuliny w wodzie przynosi korzyść również naszym kościom. Wydaje się to dziwne, ale coraz więcej badań potwierdza, że osoby suplementujące inulinę mogą wchłaniać więcej wapnia i magnezu z jelit. Potwierdzono to u młodzieży, kobiet w okresie menopauzy oraz młodych mężczyzn. Większa ilość wapnia wchłanianego z jedzenia wpływa na większą masę kostną u nastolatków i spowalnia utratę masy kostnej u dorosłych. Wynika to z faktu, że wapń łatwiej się wchłania w roztworze o większej zawartości wody, a inulina wspomaga utrzymanie kwasowego pH flory jelitowej, co również ułatwia wchłanianie minerałów.

błonnik - inulina

Kontrola cholesterolu i poziomu cukru we krwi


Odpowiednia waga ciała, prewencja i leczenie chorób sercowo-naczyniowych oraz regulacja metabolizmu cukrów są ze sobą powiązane w naszym organizmie, a błonnik, taki jak inulina, odgrywa kluczową rolę w ich zdrowym funkcjonowaniu. Zwiększenie objętości stolca przez wchłanianie wody przyczynia się do uczucia sytości, dzięki czemu spożywamy mniej energii, co pomaga osiągnąć pożądaną wagę ciała. Inulina spowalnia wchłanianie cukrów, co sprawia, że poziom cukru we krwi wzrasta powoli, a nie gwałtownie, co nie tylko wpływa na kontrolę metabolizmu cukrów, ale także pomaga w diecie redukcyjnej, zapobiegając gwałtownym wahaniam poziomu cukru.

Walka z cholesterolowymi złogami


Chociaż zdrowa waga i prawidłowy metabolizm cukrów mogą szeroko przyczyniać się do ochrony przed chorobami sercowo-naczyniowymi, inulin wywiera bezpośredni wpływ na ten obszar. Kilka badań klinicznych wykazało, że inulina może obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, co jest bezpośrednio związane z rozwojem miażdżycy. U pacjentów z cukrzycą typu 2 zaobserwowano znaczne obniżenie poziomu cholesterolu LDL i całkowitego cholesterolu już przy spożywaniu 7-8 g inuliny dziennie!

Pure Inulin - wsparcie dla zdrowia jelit


Pure Inulin to produkt zawierający 100% czystej inuliny w postaci proszku pozyskanego z cykorii. Wspomaga on zdrową florę jelitową, docierając w niezmienionej formie aż do jelita grubego, zapewniając odpowiednie środowisko do namnażania korzystnych bakterii, które hamują rozwój szkodliwych bakterii, ograniczają produkcję toksyn i wspierają zdrowie układu trawiennego i odpornościowego.

Podsumowanie

Błonnik i inulina to cenne składniki, które warto uwzględnić w diecie, dbając o zdrowie jelit, kości, poziom cukru i cholesterolu. Dlatego warto zadbać o codzienne, dostateczne dostarczanie tych składników, wspierając zdrowy styl życia i unikając wielu problemów zdrowotnych. Pure Inulin to idealny wybór dla tych, którzy chcą dostarczyć swojemu organizmowi najlepsze wsparcie dla zdrowia jelit.

Uwaga: Ten artykuł ma jedynie charakter informacyjny i nie stanowi zastępstwa profesjonalnej porady medycznej. Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia przed wprowadzeniem zmian w swojej diecie czy suplementacji.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści