APTEKA
Przejdź do treści

Jak stres i tryb życia wpływają na zdrowie mężczyzn?

Apteka internetowa i suplementy diety
Stres jest reakcją obronną organizmu. Uruchamia szereg reakcji fizjologicznych mających na celu ułatwienie walki z zagrożeniem lub trudną sytuacją. Problemem pojawia się, gdy stres towarzyszy nam przewlekle. Zaburza wówczas relacje sercowo-naczyniowe oraz hormonalne organizmu. To w połączeniu z niezdrowym trybem życia ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie mężczyzn. Jakie czynniki pogarszają funkcjonowanie organizmu?

Styl życia a zdrowie mężczyzn

Jakie elementy trybu życia odbijają się negatywnie na zdrowiu panów?

  • Źle zbilansowana dieta – brak dostarczania organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych i minerałów może doprowadzać do częściowego niedożywienia – nawet jeśli Twoja waga pokazuje, że masz kilka zbędnych kilogramów.
  • Nadwaga i otyłość – tłuszcz gromadzący się wokół narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej zaburza ich funkcjonowanie i relacje między nimi. Ponadto zwiększa się ciśnienie w jamie brzusznej, a to promuje zaparcia i osłabia mięśnie dna miednicy, prowadząc do zaburzeń w funkcjonowaniu prostaty i oddawaniu moczu.
  • Palenie papierosów – nikotynizm jest znanym czynnikiem chorób nowotworowych. Zawarte w dymie papierosowym substancje karcinogenne uszkadzają komórki i powodują nowotwory. Silną korelację między paleniem a chorobami nowotworowymi zauważa się m.in. w raku pęcherza moczowego i raku płuc.
  • Zły tryb snu – spanie zbyt krótko, przerywany sen i bezsenne noce zaburzają gospodarkę metaboliczną i hormonalną. Zła higiena snu może przyczyniać się do wyniszczania organizmu oraz do zaburzeń psychicznych, np. depresji. [1]

Jak stres niszczy zdrowie?

Stres jest często nieodłącznym elementem naszego życia i bez dwóch zdań odbija się to na zdrowiu psychicznym. Z przewlekłym stresem związany jest też wpływ na zdrowie fizyczne. Mów się wówczas o somatyzacji stresu i problemów psychicznych, które objawiają się poprzez dysfunkcje narządów ciała. Co zaburza stres?

  1. Wpływ na przewód pokarmowy.

Stres może objawiać się bólami brzucha, których nie da się wyjaśnić żadną inną przyczyną. Może doprowadzić do zmian rytmu wypróżnień, powodować uporczywe zaparcia, biegunki, wzdęcia oraz nudności i wymioty.

  1. Problem z oddawaniem moczu.

Stres powoduje zmianę napięcia mięśni biorących udział w mikcji. Może się to objawiać problemami z oddawaniem moczu lub wręcz przeciwnie — nietrzymaniem moczu. Stres nasila również wszystkie objawy związane z oddawaniem moczu a wynikające z przerostu prostaty.

  1. Problemy sfery seksualnej.

Przewlekłe przemęczenie i stres mogą skutkować zaburzeniami erekcji. Mężczyźnie może być trudniej osiągnąć zadowolenie z życia seksualnego, a osiągnięcie orgazmu jest utrudnione lub niemożliwe.

  1. Wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu.

Gdy Twojemu życiu przez dłuższy czas towarzyszy stres, zaburza się wydzielanie i praca testosteronu. Odbija się to na funkcjach seksualnych i zdrowiu prostaty. Może doprowadzić do przerostu gruczołów piersiowych u mężczyzn, czyli do ginekomastii. Stres zaburza wydzielanie insuliny, która jest hormonem trzustki i odpowiada za prawidłową gospodarkę węglowodanową. Skutkiem przewlekłego stresu może być zachorowanie na cukrzycę typu II. [2]

Zadbaj o swój styl życia

Elementy stylu życia mają bardzo duży wpływ na zdrowie i mogą je poważnie uszkodzić. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki odpowiedniej uwadze i zaangażowaniu można kontrolować to, jak nasze działania oddziałują na naszą sprawność i samopoczucie. Jeśli widzisz, że nie radzisz sobie z odpowiednią modyfikacją stylu życia, zgłoś się na konsultację do lekarza.

Bibliografia

[1] Y. Nagakura, M. Hayashi, i S. Kajioka, „Lifestyle habits to prevent the development of benign prostatic hyperplasia: Analysis of Japanese nationwide datasets”, Prostate Int, t. 10, nr 4, s. 200–206, grudz. 2022, doi: 10.1016/j.prnil.2022.06.004.

[2] „Prostate Cancer: Prevention”. Dostęp: 24 styczeń 2024. [Online]. Dostępne na: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/prostate-cancer/prostate-cancer-prevention


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści