APTEKA
Przejdź do treści

Witaminy, dzięki którym zadbasz o odporność, ale również o serce i układ krążenia

Apteka internetowa i suplementy diety
Opublikowane w Witaminy i minerały · 9 Styczeń 2023
Tags: witaminacdk2

Witamina C zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu.


Badania nad witaminą C zawsze kończą się pozytywnie. Jedno z najnowszych badań medycznych donosi, że im wyższy poziom witaminy C we krwi, tym mniejsze ryzyko chorób serca. Wynik ten potwierdza naszą ponad 50-letnią wiedzę, że witamina C odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Witamina C jest niezbędna do tworzenia kolagenu, jednego z ważnych budulców tętnic, a jednocześnie zmniejsza stan zapalny tętnic. Jest również ważnym przeciwutleniaczem, który pomaga innym przeciwutleniaczom (np. witaminie E czy glutationowi) oddziaływać na ściany tętnic. Według innego badania, wysoki poziom witaminy C w osoczu krwi zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 50%.

Bioflawonoidy i inne związki występujące w pożywieniu, świeżych owocach i warzywach, które ułatwiają wchłanianie witaminy C, to tzw. kompleks witaminy C. Bioflawonoidy są niezwykle przydatne dla ludzkiego organizmu w uruchamianiu odpowiedzi immunologicznej. Jednak ilość witamin potrzebnych do walki z chorobami nie zawsze pokrywa nasza codzienna żywność, zwłaszcza zimą, dlatego niezbędne są suplementy diety. To nie przypadek, że C 1000 Plus Calivita jest jednym z  ulubionych produktów naszych pacjentów!

ciśnieniomierz, ekg serca

Witamina D zmniejsza ryzyko zawału serca, miażdżycy i cukrzycy


„Witamina D jest powszechnie kojarzona ze zdrowiem kości” – powiedziała dr Abigail Rabatin, farmaceutka zajmująca się zdrowiem układu krążenia w Centrum Medycznym Uniwersytetu Stanowego Ohio Wexner. „Pomaga zapobiegać wysysaniu składników odżywczych z kości, a tym samym ich osłabieniu”. Chociaż witamina D od dawna znana jest ze swojej roli w promowaniu zdrowych kości, naukowcy z Ohio University odkryli kilka interesujących nowych korzyści dla witaminy D – dzięki ich pracy z zaawansowanymi technologicznie nanoczujnikami. Nanosensory mają średnicę 1000 razy mniejszą niż ludzki włos. Naukowcy wykorzystali je do zmierzenia wpływu witaminy D na poszczególne komórki śródbłonka, które odgrywają kluczową rolę regulacyjną w zdrowiu układu sercowo-naczyniowego. Czujniki te pozwoliły naukowcom zobaczyć w czasie rzeczywistym, jak witamina D wpływa na komórki.

Wyniki eksperymentów wykazały, że witamina D działa regenerująco na układ sercowo-naczyniowy, może zmniejszać ryzyko zawału serca i naprawiać uszkodzenia spowodowane nadciśnieniem, miażdżycą i cukrzycą. Ponadto obecność witaminy D zmniejszała również stres oksydacyjny, ograniczając tym samym szkodliwe działanie wolnych rodników.

Witamina D jest naturalnie syntetyzowana w skórze poprzez konwersję światła UVB ze światła słonecznego. Witaminę tę można również znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak tłuste ryby, mleko i grzyby. Jednak ze względu na zmniejszoną liczbę godzin nasłonecznienia i rosnącą cenę wysokiej jakości żywności, musimy również suplementować witaminę D. Dzięki płynnej formie produkt z witaminą D - D-drops Calivita - oferuje prostotę dozowania, to sprawdzone rozwiązanie do codziennego stosowania dla całej rodziny.

Witamina K2 zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych


W ostatnim czasie w świecie medycznym dokonano niezwykłego odkrycia dotyczącego witaminy K2: zapobiega ona odkładaniu się wapnia w naczyniach krwionośnych, a coraz więcej dowodów wskazuje na to, że może nawet odwracać miażdżycę. Korelacje między witaminą K2 a chorobami serca były badane od dawna, na przykład w europejskim badaniu 16 000 osób stwierdzono, że choroba niedokrwienna serca występuje rzadziej u osób spożywających większe ilości witaminy K2. W jaki sposób witamina K2 zapobiega zwapnieniu naczyń krwionośnych?

Podczas miażdżycy w zdrowych, elastycznych tętnicach najpierw pojawia się owsiankowata substancja, która twardnieje na skutek złogów wapnia, tzw. tworzenie blaszek wapiennych. Płytki te zmniejszają elastyczność naczyń krwionośnych i uniemożliwiają dostarczanie składników odżywczych i tlenu do narządów. W naszym organizmie zadaniem białka o nazwie MGP jest zapobieganie odkładaniu się wapnia w naczyniach krwionośnych. Białko to wiąże nadmiar wapnia we krwi, dzięki czemu nie odkłada się on w ścianach naczyń krwionośnych. Ale to białko może wykonywać swoje niezwykle ważne zadanie tylko w stanie aktywnym, do czego potrzebuje witaminy K2, ponieważ to właśnie ona aktywuje białko MGP. Jeden z odnoszących sukcesy produktów Calivity, Calcium Magnesium PLUS, oprócz wapnia, magnezu i witaminy D zawiera witaminę K2, dzięki czemu możesz dostarczyć swojemu organizmowi niezbędnych minerałów i zapobiec miażdżycy spowodowanej odkładaniem się wapnia!Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści