Herbata dla dziecka – co może, a czego nie powinien pić malec?
Herbata, nie bez powodu jest jednym z najstarszych produktów, które my jako gatunek ludzki, spożywamy zasadniczo regularnie. Jest ona zdrowa, ma pozytywny wpływ na cały nasz organizm i co najważniejsze, dobrze smakuje. Jednak nawet tak dobry produkt, nie jest wskazany dla każdego. Przykładowo, kobiety w ciąży zdają sobie sprawę z tego, że nie powinny pić herbaty gdyż zawarta w niej teina nie jest dla nich wskazana. Często jednak uparcie swoim dzieciom podajemy różne herbatki, a to na grypę, na brak apetytu, na problemy z brzuchem. Czy jednak aby na pewno jest to dobry pomysł?
Nie podajemy zwykłej herbat niemowlętom
Jest to podstawowa wiedza, na którą powinniśmy zwrócić uwagę w tej dyskusji. Niezależnie od tego czy mówimy o herbacie ziołowej, zielonej, czarnej czy białej, to pochodzi ona z tych samych krzewów, które zawierają teinę. Im ciemniejsza herbata tym więcej teiny ma w sobie, ale zasada jest taka, że niemowlęta nie powinny dostawać herbaty w żadnej ilości, niezależnie od tego o jakim typie napoju mówimy.
Teina zawarta w herbacie, może sprawić, że nasze dziecko będzie nadpobudliwe i rozdrażnione. Dlatego herbaty nie mogą pić również kobiety karmiące piersią, gdyż teina dostaje się do mleka i może wywoływać podobne reakcje do tych, które mogą wystąpić u niemowlaka, po podaniu nu naparu.
W jakim wieku dziecko może pić herbatę?
Zasadniczo, do trzeciego roku życia dziecko nie powinno dostawać herbat, które mogłyby zawierać teinę. Przedszkolak może już dostawać pierwsze napary z herbaty.
Musimy jednak pamiętać o tym, że pierwsze herbatki dla dziecka powinny być relatywnie słabe, a my sami musimy też obserwować stan malucha po tym, jak wypije on herbatkę. Czas parzenia herbaty, powinien wynosić około 5 minut.
Dzięki temu teina zostanie zneutralizowana. Warto jednocześnie pamiętać o tym, że zarówno herbatę zieloną jak i białą możemy wielokrotnie parzyć. Dzięki temu będzie miała ona w sobie jeszcze mniej teiny.
Czy zamiast herbaty, można dziecku podać coś innego?
Jak najbardziej, istnieje wiele specjalnie przygotowywanych naparów ziołowych i herbatek, które możemy podawać dziecku tak długo, jak nie ma ono alergii na pewne składniki. Małemu dziecku można podać między innymi:
- Napar z mięty, który łagodzi bóle brzucha i pobudza trawienie;
- Napar z kopru włoskiego, który łagodzi kolki, działa również rozkurczowo i uspokajająco;
- Napar z rumianku, która działa przeciwbakteryjne i przeciwzapalnie, a także łagodzi ból przy ząbkowaniu;
- Napar z dzikiej róży, to świetny wybór, dla dziecka, które cierpi z powodu przeziębienia. Dzika róża wzmacnia nasz organizm;
- Napar z takich owoców jak maliny z lipy czy z czarnego bzu pozwala na obniżenie temperatury ciała;
Jak widać, dziecku możemy podawać różne napary czy delikatne herbatki. Jednak musimy do tego podejść w odpowiedni sposób. Pamiętamy o wyżej wymienionych zasadach.
Więcej na temat napojów, które możesz podać niemowlętom znajdziesz na stronie: sklep.premiumrosa.pl/.
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.