APTEKA
Przejdź do treści

Moda na Zdrowie - artykuły

O zdrowiu > Artykuły

apteka internetowa iAPTEKA1
Kolejne artykuły z prezentowanych czasopism, między innymi z Abc Apteki, Apetytu Na Zdrowie, Mody na Zdrowie oraz innych magazynów o zdrowiu przeczytasz na stronie apteki internetowej iAPTEKA1 w najnowszym dziale pod tytułem

Zdrowe Artykuły
Moda na Zdrowie - profil tematyczny

Miesięcznik "Moda na Zdrowie

Stali klienci naszej apteki otrzymują nowatorski i ekskluzywny miesięcznik "Moda na Zdrowie", który traktuje ZDROWIE jako MODNY STYL życia całej RODZINY. Miesięcznik "Moda na Zdrowie" obejmuje tematy związane z szeroko pojętym zdrowiem. Umieszczone są one w stałych działach o przejrzystym układzie, ułatwiającym czytelnikom dotarcie do interesujących ich treści. Każdy dział rozpoczyna przegląd najnowszych informacji zatytułowany "W skrócie".
W każdym numerze

  • ŻYCIE: Psychologia. Seks. Kontakty międzyludzkie. Praca. Zjawiska i zagrożenia cywilizacyjne, stres. Ekskluzywny wywiad o "modzie na zdrowie" ze znaną osobą.
  • ZDROWIE: Problemy ze zdrowiem. Choroby. Profilaktyka - poradnictwo dla ludzi aktywnych zawodowo oraz ich rodzin. Rubryka dla matek: "Twoje dziecko". Porady lekarzy wszystkich specjalności oraz farmaceutów.
  • NATURA: Medycyna alternatywna i naturalna, lecznicze własności ziół i roślin. Homeopatia. Wszelkie inne naturalne metody leczenia.
  • URODA: Pielęgnacja ciała. Kosmetyki dla ciała i relaksu. Nowe trendy w światowej kosmetyce.
  • KUCHNIA: Co jeść, jak jeść, kiedy jeść, co pić? Niskokaloryczna, zdrowa żywność. Diety. Leczenie za pomocą jedzenia. Produkty, które leczą.
  • PODRÓŻE: Jak i gdzie zdrowo wypoczywać w kraju i poza granicami.
  • LEKSYKON ZDROWIA: Prezentacja leków dostępnych w aptekach bez recepty.
  • STAŁE RUBRYKI: Listy czytelników. Rozrywka, konkursy dla czytelników oraz "zdrowe" nagrody.

Moda na Zdrowie - arykuły archiwalne


Tylko na naszych stronach internetowych możesz przeczytać lub zapisać w formacie PDF artykuły archiwalne magazynu "Moda na Zdrowie". Dzięki naszej wyszukiwarce szybko odnajdziesz interesujące, wciąż aktualne tematy.             
Apteka Zdrowie
Tu jest Moda na Zdrowie - znaczek
Okładka
Wszystko, czego potrzebujesz To miłość

Konkurs

Kieliszki z czerwonym winem
ilustracja artykułu
Moda na Zdrowie - artykuł z działu Zdrowie

Wszystko, czego potrzebujesz To miłość.

Poświęcono jej wiele pięknych myśli. A nie wypowiedziano jeszcze więcej kryjących się za nimi pragnień, tęsknot i oczekiwań. Bo choć każdy chce być kochany, nie każdy w pełni umie kochać. Ale wszyscy możemy próbować.

Autor: Anna Ławniczak

Denerwują nas czerwone serduszka, irytuje jedzenie ciasta jednym widelczykiem, do wściekłości doprowadza nas przytulanie się nad filiżanką gorącej czekolady – przewrotnie reklamował wieczór walentynkowy jeden z klubów w ubiegłym roku. Można mieć ochotę pogryźć wszystkie serduszka, spalić kiczowate kartki i dostać mdłości od wszechogarniającej czerwieni i różu, ale trudno 14 lutego nie pomyśleć o miłości. Poczuć ciepło w duszy, jeśli należymy do szczęściarzy, którym trafiło się czyste, stukaratowe uczucie. Albo ukłucie w sercu, bo dotąd dostawały nam się tylko kawałki kolorowych szkiełek. Święty Walenty, patron szaleńców, jakimi są zakochani, potrzebuje dużo naszej pomocy, by oczarowanie stało się miłością. Czyli czym? Otwarte serce Moda na Zdrowie odpowiada: miłość zaczyna się wtedy, gdy twoje szczęście jest ważniejsze niż moje. – To piękne zdanie. Oznacza, że drugi człowiek jest dla mnie w sposób szczególny ważny. Co jest w tym wyjątkowego? Że odczuwam z nim głęboką więź, że jego sprawy są dla mnie istotne, że chciałbym, by spotykało go jak najmniej przykrości. W szczególny sposób respektuję jego potrzeby, zwiększam też granice tolerancji na różne jego przywary – komentuje Wiesław Sokoluk, psychoterapeuta i seksuolog. – Ale... To zdanie nie jest jednoznaczne. Kiedy zaczniemy dokładnie się zagłębiać w jego treść, zapytamy o jakie szczęście chodzi, co przez nie ktoś rozumie, to zdanie może okazać się wręcz antytezą miłości. Jeśli miłość zmusza mnie do poświęceń, do czegoś, co przekracza moje własne granice – przestaje być piękna, czysta, a przede wszystkim prawdziwa.

     
czytaj dalej

Okładka
Moda na Zdrowie - Poradnik Zimowy
kobieta na śniegu
ilustracja artykułu
Moda na Zdrowie - artykuł z działu Zdrowie

Poradnik Zimowy

Dzisiaj zima jest bardziej przyjazną porą roku niż kiedyś. Nawet jeśli mrozi i wieje. Kurtki, ubrania i rękawice z nowoczesnych tkanin dobrze chronią nas przed chłodem. Jednak silne mrozy i śnieżne tory przeszkód na chodnikach i jezdniach sprawiają, że musimy być bardziej uważni i jednak się do zimy przygotować.

Autor: Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

Choć przychodzi co roku, my każdej zimy jesteśmy inni. Spotkanie z nią to test dla naszego              zdrowia i kondycji fizycznej. Wystawia też na próbę psychikę. Jak skorzystać z wyciszenia, które zima ze sobą przynosi i z uroku mroźnych dni, bez perturbacji związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi? Moda na Zdrowie podpowiada, o czym warto pamiętać zimą.

Bawełnę zostaw na lato


„Jak jest zima, to jest zimno” – aforystycznie komentował rzeczywistość palacz CO z filmu „Miś”. Ale przemarznięcia można uniknąć – wystarczy prawidłowo się ubrać. Tradycyjna i sprawdzona jest stara metoda „na cebulkę”. Tworzące się między poszczególnymi warstwami ubrania poduszki powietrzne stanowią doskonałą izolację termiczną. Pierwsza warstwa ubrania powinna przylegać do ciała i stanowić barierę przed chłodem. Najlepiej, aby nie była wykonana z bawełny. Takie ubranie pozwala co prawda skórze oddychać, ale kiedy się spocimy, błyskawicznie chłonie wilgoć, a mokra bielizna tuż przy skórze nasila uczucie zimna i sprzyja przeziębieniu. Warto sięgnąć po bieliznę z nowoczesnej tkaniny oddychającej. Zimą sprawdzają się znacznie lepiej niż tak lubiana przez nas bawełna. T-shirty zostawmy jednak na lato, kiedy nasz organizm potrzebuje chłodzenia. Zimą łapmy i zatrzymujmy ciepło na wszelkie sposoby.
     
czytaj dalej

Okładka
Moda na Zdrowie - Inteligencja kręgosłupa
Czerwone bombki
ilustracja artykułu
Moda na Zdrowie - artykuł z działu Zdrowie

Inteligencja kręgosłupa

Ruch, choć tak naturalny i zwykły, jest sztuką. Ekspert Mody na Zdrowie, specjalista odnowy biologicznej, inż. Stanisław Szabuniewicz, podpowiada, jak inteligentnie wykonywać codzienne i świąteczne czynności.

Autor: Anna Ławniczak

Możesz mieć w miarę zdrowy kręgosłup do późnych lat. Trzeba tylko nauczyć się, jak prawidłowo go używać. Weź sobie do serca rady Stanisława Szabuniewicza, współautora książki pt. „Ćwiczenia usprawniające kręgosłup”, który kiedyś sam był pacjentem ortopedów i neurologów. Dziś, korzystając ze swego doświadczenia, opracował poradnik, jak się dobrze ruszać, by jak najmniej narzekać na kręgosłup. Sprawdź, jak możesz bez przeciążenia i kontuzji przygotować wspaniałe święta.    

Ubieranie choinki i wieszanie firanek.

Warto do tych czynności wykorzystać drabinkę lub stołek, byśmy nie musieli zbytnio zadzierać głowy. Może to uchronić nas przed niebezpiecznym upadkiem. Wzdłuż szyjnego odcinka kręgosłupa biegną małe tętnice kręgowe zaopatrujące mózg. Gdy zadzieramy głowę, ulegają załamaniu, wskutek czego krwi trudniej jest się przedostać do mózgu. Jeśli jeszcze do tego mamy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa – a u większości osób po czterdziestce, w mniejszym lub większym stopniu, one występują – to przepływ krwi przez tętnice jest jeszcze bardziej ograniczony. Ponadto, naczynia mogą być dodatkowo zwężone przez złogi cholesterolowe. Właśnie dlatego, gdy zadzieramy głowę, może dojść do krótkotrwałego, ale istotnego ograniczenia dostępu krwi do mózgu i chwilowego omdlenia, którego przyczyny często w ogóle sobie nie uświadamiamy. Narażamy się jednak w ten sposób na upadek. Dlatego pamiętajmy:
     
czytaj dalej


Statystyka: czytano: 2763 razy

Okładka
Moda na Zdrowie - Sezon na rotawirusy
Mycie rąk
ilustracja artykułu
Moda na Zdrowie - artykuł z działu Zdrowie

Sezon na rotawirusy

Częste mycie rąk to najlepszy sposób na to, by uchronić się przed nieżytem żołądkowo-jelitowym zwanym też grypą żołądkową.

Autor: Ewa Czerwińska

Rotawirusy mogą dopaść nas niezależnie od wieku. Jednak dzieci nie mają
jeszcze w pełni rozwiniętego systemu odpornościowego, dlatego zarażają się łatwiej niż dorośli. Najczęstszym powodem zakażenia jest brak higieny (rotawirusy na rękach żyją nawet do czterech godzin, a na przedmiotach kilka dni). Wystarczy, że dziecko weźmie zabawkę trzymaną przedtem przez chorego kolegę, potem rączka powędruje do buzi – i choroba gotowa. Prawie wszystkie przedszkolaki, które skończyły pięć lat, mają za sobą grypę żołądkową. Większe szanse na łagodny i szybki przebieg choroby mają dzieci, które były karmione piersią oraz te, które zostały zaszczepione w niemowlęctwie przeciw rotawirusom. Dorośli zakażają się tą samą drogą. Klawiatura komputera, słuchawka telefonu czy poręcz w autobusie, których dotykał. Częste mycie rąk to najlepszy sposób na to, by uchronić się przed nieżytem żołądkowo-jelitowym zwanym też grypą żołądkową.

Dieta

Grypie żołądkowej zazwyczaj towarzyszą przykre dolegliwości – biegunka i wymioty. Same w sobie nie są one aż tak groźne, znacznie bardziej niebezpieczne mogą być ich skutki, czyli odwodnienie...       

      
czytaj dalej


Statystyka: czytano: 2619 razy

Okładka
Moda na Zdrowie - 7 pytań o cholesterol

Spis treści


Oliwki i oliwa z oliwek
ilustracja artykułu
Moda na Zdrowie - artykuł z działu Zdrowie - październik 2011

7 pytań o cholesterol

Jest naszym dobroczyńcą. Dba o kondycję i nastrój. Co zrobić, by cholesterol pracował dla nas, zamiast budować blaszki miażdżycowe? Oto, co trzeba o nim wiedzieć.

Autor: Maria Karczewska

1. Co to jest cholesterol?
Tłuszcz niezbędny w organizmie. Jest w każdej komórce. Potrzebujemy go do produkcji hormonów, witaminy D i kwasów żółciowych koniecznych do trawienia. Zbyt niski poziom cholesterolu sprzyja depresji!

2. Dlaczego więc czasem dostarcza nam zmartwień?
To nie cholesterol jest przyczyną problemów, tylko nasz tryb życia i dieta. Kiedy zbyt wiele dostarczymy go jedząc dużo produktów zwierzęcych – sami prosimy się o kłopoty. Poziom cholesterolu wzrasta, a to jeden z głównych czynników ryzyka chorób krążenia. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak aktywności ruchowej i nadwaga są przyczyną podwyższenia poziomu cholesterolu.

3. A może winne są geny?
Niektórzy rzeczywiście mają genetyczne skłonności do podwyższonego poziomu cholesterolu. Nie ujawniają się one jednak, jeśli prowadzimy zdrowy tryb życia. Osoby, w których rodzinach wielu bliskich ma podwyższony poziom cholesterolu, powinny szczególnie dbać o prawidłową dietę i aktywność fizyczną. I będą miały cholesterol w normie.

4. Czy stres podnosi poziom cholesterolu?

             

czytaj dalej


Statystyka: czytano: 2002 razy

Wróć do spisu treści