Test NIFTY
Test NIFTY już w Polsce
Stworzenie odpowiedniego systemu opieki prenatalnej wymagało ogromnej ilości badań i doświadczeń. Jest to proces nieskończony, który cały czas jest udoskonalany zarówno przez pojedynczych specjalistów, jak i wielkie firmy pragnące wpływać na odpowiedni rozwój dzieci i zdrowie ich matek. Diagnostyka prenatalna podąża obecnie w kierunku badań opartych na genetyce, które z łatwością wskazują na wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Jednym z takich badań jest test NIFTY, który po wielu latach trafił także do naszego kraju.
NIFTY – na czym to polega
Test NIFTY to nowość na polskim rynku badań genetycznych. Po wielu latach prób, analiz i doświadczeń, prowadzonych przez firmę BGI, test udało się zaproponować również polskim, przyszłym mamom. Dzięki testowi możliwe jest wykrycie trzech groźnych schorzeń, jakimi są zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Dzięki zastosowaniu Sekwencjonowania Nowej Generacji oraz analiz bioinformatycznych badanie można przeprowadzić bez narażania na niebezpieczeństwo dziecka oraz matki. W porównaniu z równie dokładnymi badaniami inwazyjnymi to ogromny atut omawianego testu.
Wykrycie trisomii 21, 18 lub 13 możliwe jest już od 12 tygodnia ciąży, a samo badanie przeprowadza się analizując próbkę krwi przyszłej matki. Krew jest pobierana z żyły obwodowej matki, a do prawidłowego badania wystarcza jej 10 ml. Następnie z pobranego materiału izoluje się DNA dziecka i na tej podstawie można ustalić zagrożenie ze strony poszczególnych chorób.
Ogromna skuteczność testów została potwierdzona w specyficzny sposób, gdyż każda pacjentka wraz z badaniem otrzymuje także niespotykane wcześniej ubezpieczenie gwarantowane przez firmę Health Insurance Company PICC Ltd.. Zostaje ono uruchomione w momencie, kiedy na podstawie badań przekazano informacje o przyjściu na świat zdrowego dziecka, a mimo to urodzi się ono z jedną z trzech przedstawionych chorób. Jeśli do takiej sytuacji dojdzie, wówczas matka może liczyć na wypłatę kwoty 96 000 zł.
NIFTY – daje wybór
Istnieją jasne kryteria mówiące o tym, które kobiety powinny skorzystać z testu NIFTY, ale jednocześnie wyznaczono grupę osób, które z takiego testu skorzystać nie mogą, gdyż wynik będzie prawdopodobnie nieprawidłowy. Do pierwszej grupy zalicza się:
kobiety, które ukończyły już 35 rok życia,
kobiety, które obawiają się wykonać zestaw inwazyjnych badań prenatalnych,
kobiety, które postanowiły wykonać zabieg in vitro,
kobiety, które w wyniku badań ultrasonograficznych w pierwszy i drugim trymestrze, znalazły się w gronie osób zagrożonych schorzeniami genetycznymi,
Badania nie powinny z kolei wykonywać:
kobiety, które przeszły terapię komórkami macierzystymi,
kobiety, u których pół roku przed zajściem w ciąże dokonano transfuzji krwi,
kobiety, które doświadczyły przeszczepu narządów,
Koszt wykonania badania jest dość wysoki (ok. 2 500 zł), niemniej jednak nie było to przeszkodą dla setek kobiet, które postanowiły świadomie prowadzić swoją ciążę pod okiem lekarza.
Więcej informacji na temat testu NIFTY