APTEKA
Przejdź do treści

Badania genetyczne

O zdrowiu > Artykuły

Badania genetyczne

O badaniach DNA słów kilka


Mówi się o nich, że są nowoczesne i wybiegają zdecydowanie dalej od tradycyjnych analiz. Mowa o badaniach genetycznych, które szturmem zdobywają kolejne rynki i kolejnych pacjentów. Wbrew pozorom badania genetyczne nie zawdzięczają swojej pozycji przemyślanym chwytom marketingowym, ale skuteczności, która wielokrotnie została już potwierdzona.
Chociaż zagadnienie w swej teorii jest mocno skomplikowane, to z dużą łatwością można przybliżyć każdemu laikowi sens takich badań. Otóż podczas analizy pobranego materiału poszukuje się śladów DNA lub RNA, które mogą wskazywać na obecność czynnika chorobotwórczego, albo mogą też wskazywać na ryzyko wystąpienia choroby w przyszłości. Badania genetyczne to także doskonałe narzędzie do potwierdzania lub zaprzeczania ojcostwa.

Co można sprawdzić za pomocą badań?


Zdecydowanie najbardziej popularną usługą w zakresie badań genetycznych jest ustalenie ojcostwa. Pozwala ono bardzo łatwo wykazać powiązania pomiędzy dwiema osobami, albo wskazuje na brak rodzinnych powiązań. Wszystko odbywa się dzięki porównaniu materiału genetycznego pochodzącego od zainteresowanych osób. Również na podstawie takiego materiału odbywają się pozostałe usługi świadczone przez laboratoria genetyczne. Szczególnie ważna jest diagnostyka szeregu chorób, które występują u pacjenta lub mogą wystąpić w przyszłości. Lista schorzeń do wykrycia jest imponująca i można pokusić się o stwierdzenie, że badania genetyczne stają się coraz bardziej uniwersalne. Dzięki nim można zdiagnozować między innymi obecność wirusa HPV, który jest główną przyczyną występowania raka szyjki macicy u kobiet. W trakcie badań diagnozuje się także: chlamydię trachomatis oraz wirusa HSV, celiakię, mukowiscydozę, zakrzepicę, hemochromatozę, nietolerancję laktozy, zespół Gilberta oraz wiele innych uciążliwych dla zdrowia i niebezpiecznych dla życia chorób.

Plusy badań genetycznych


Każde badanie to indywidualna analiza przeprowadzana na zlecenie pacjenta. Mimo początkowych obaw, zwykle okazuje się, że jest to niezwykle prosta procedura, która nie wiąże się z bólem i niebezpieczeństwem powikłań. W większości przypadków materiałem do analizowania laboratoryjnego jest wymaz z policzka, choć niekiedy niezbędne jest także pobranie krwi. Niemniej jednak i tutaj ryzyko jest niewielkie. Ogromnym plusem badania genetycznego jest wspomniana wcześniej pewność wyniku. Otóż praktycznie każda analiza może być uznana za analizę ostateczną, której nie trzeba potwierdzać w kolejnych badaniach. Trzeba jednak pamiętać, że pewność wyniku mamy w odniesieniu do laboratoriów posługujących się odpowiednimi certyfikatami, wydawanymi wg określonych kryteriów. Każda placówka zachowuje tożsamość swoich klientów w tajemnicy, starając się jednocześnie uwzględnić wszystkie ich potrzeby.

Warto podkreślić fakt, że badania genetyczne są mocno zinformatyzowane, a to oznacza wiele udogodnień dla pacjentów. Proces zamawiania usług, jak i odebrania wyniku można przeprowadzić zdalnie. Podobnie wygląda pobranie materiału do dalszej analizy, które możemy przeprowadzić w swoim domu za pomocą dostarczonego zestawu do pobierania.

Badania przeprowadza profesjonalny personel, który w każdej chwili jest gotowy do odpowiedzi na pytania dotyczące szeroko pojętej genetyki. Zagadnienie stało się popularne dopiero w ostatnich latach, zatem takie pytania będą padały bardzo często. Usługa jest przeprowadzana zawsze w oparciu o najnowsze ustalenia naukowców, którzy cały czas pracują nad udoskonaleniem metod badania. W badaniach bierze się także pod uwagę najnowsze trendy związane z administracją samej usługi, co ma w szczególności ułatwić dostęp do nich jeszcze szerszej grupie pacjentów.

Dzisiaj ciężko znaleźć osobę, która, z jakości badań przeprowadzanych w laboratorium genetycznym, byłaby niezadowolona. Za to z drugiej strony pozytywnych opinii jest bez liku, co może tylko potwierdzać fakt, że są to badania godne zaufania.

Więcej o badaniach DNA można poczytać na stronie firmy testDNA

Wróć do spisu treści