APTEKA
Przejdź do treści

Liść brzozy

Porady naszego eksperta
Liść brzozy

Liście brzozy od dawien dawna były wykorzystywane w celach leczniczych, dzięki zawartości składników, które działają moczopędnie i oczyszczająco.
Główny skład liści to m.in.: flawonoidy, żywica, kwasy organiczne, saponiny, garbniki, gorycze,sole mineralne. Zbiór liści następuje wiosną, kiedy to wyczuwalna w dotyku jest ich lepkość. Suszyć należy je w ciemnych miejscach w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni C. Zbyt wysoka temperatura może pozbawić cenne ich wartości. Świeże liście zawierają znacznie więcej składników, dlatego w okresie wiosennym można wykorzystywać je do naparów.

Liść brzozy - Wskazania do stosowania


  • problemy wątrobowe
  • zanieczyszczenie toksynami w organizmie
  • kamica nerek
  • zatrzymanie wody w organizmie
  • podwyższony poziom cukru we krwi

Działanie Brzozy


  • moczopędne
  • poprawiające przemianę materii
  • obniżające poziom cukru we krwi

Z pnia brzozy uzyskiwane są soki, które zalecane są osobą z problemami z nerkami, pęcherzem moczowym, a także w celu osłabienia czy oczyszczenia resztek pokarmowych.

Napary są skuteczne, w przypadku zatrzymania się wody w organizmie działają moczopędnie.

Warto jest spożywać je, kiedy to istnieją problemy ze zmniejszoną ilością wydalanego moczu. Zawarta w liściach gorycz wzmacnia wydzielania soków żołądkowych, dlatego też dobrze działa na układ trawienny.

Napar


Łyżkę stołową suszonych liści zalać szklanką wrzącej wody, następnie zaparzyć przed przykryciem 10-15 minut. Po upływie czasu zawartość przecedzić. Spożywać 2 razy dziennie.

W przypadku skąpego oddawania moczu należy spożywać napar 3-4 razy dziennie.
Nie należy stosować naparów długotrwale z racji możliwości wypłukania zbyt dużej ilości potasu.
Odpowiednie spożywanie bez nasilonych problemów to jedna szklanka dziennie w celu profilaktycznym.
Przy problemach z gromadzeniem się wody do 2 tygodni. Warto w tym czasie zwrócić uwagę na spożywanie pokarmów bogatych w potas lub uzupełniać go w postaci suplementów.

Nalewka


30 g liści brzozy
0,5 l alkoholu 40%

Liście należy dokładnie umyć, umieścić w słoiku, a następnie zalać alkoholem. Szczelnie zamknąć i odstawić na dwa tygodnie w ciemne miejsce. Po upływie czasu zawartość przecedzić.

Spożywać 30 kropli na kieliszek z przegotowaną wodą.
Stosować w celu oczyszczania nerek, układu moczowego.

Napary z liści brzozy sprawdzają się także w zastosowaniu dermatologicznym. Polecane są wcierki w skórę głowy w przypadku łupieżu oraz nadmiernego wypadania. Natomiast toniki stosowane na skórę oczyszczają jej powierzchnię z zanieczyszczeń.

Doradca ds.zdrowia i dietetyki profilaktycznej Kamila Karmowska
Gotowe produkty zawierające liść brzozy
Liść brzozy
Dowiedz się więcej o roślinach leczniczych
Wróć do spisu treści