APTEKA
Przejdź do treści

Koper włoski

Porady naszego eksperta
Koper włoski

Roślina, którą można uprawiać we własnym ogrodzie, a zarazem korzystać z jej cennych właściwości.
Uprawa tej rośliny wymaga przygotowania odpowiedniego podłoża oraz zmiany miejsca z kolejnym rokiem. Siew zaczyna się wczesną wiosną zaś zbiór i suszenie baldachimów z owocami jesienią.

Na pierwszy rzut oka niewiele różni się od kopru ogrodowego, jednak jego działanie ma znaczący wpływ na powstające dolegliwości układu pokarmowego. Surowcem leczniczym kopru włoskiego są owoce zawierające w swoim składzie m.in. flawonoidy, kumaryny oraz olejek eteryczny w tym (anetol, fenchon). Działanie olejku przyczynia się do redukcji wzdęć powstałych na skutek zbyt dużej ilości gazów znajdujących się w jelitach. Nagromadzone gazy powodują dyskomfort, który uniemożliwia nam wykonywanie codziennych czynności. Owoc kopru włoskiego korzystnie wpływa na zaburzenia trawienia, powodując wytwarzanie soków żołądkowych, ponadto pomocny przy wystąpieniu kolki jelitowej. W wyniku skurczu mięśni gładkich jelita powstaje kolka, która jest uporczywym bólem dotykającym zarówno osoby dorosłe, jak i niemowlęta. Skutecznym sposobem na powstałe dolegliwości jest spożywanie naparu z kopru, który łagodzi ból, działając rozkurczająco.

Koper Włoski Jako środek wykrztuśny


Obok pozytywnego działania, na układ trawienny, owoc kopru włoskiego radzi sobie w przypadku zapalenia górnych dróg oddechowych powodując wydzielanie śluzu. Za sprawą działania przeciwbakteryjnego ochrania przed atakiem namnażania się bakterii w gardle.

Włączenie kopru włoskiego do codziennej diety


Ze względu na wyrazisty i słodkawy smak, doskonale sprawdza się w sporządzaniu dietetycznych posiłków i przekąsek, które są niskokaloryczne oraz zmniejszą ryzyko powstających dolegliwości.

Bulwa inaczej cebula kopru zawiera spore ilości witaminy C, witamin z grupy B oraz potasu, który pomaga utrzymać równowagę kwasowo zasadową. Można ją zatem spożywać w postaci gotowanej, jak i na surowo. Świetną alternatywą jest sporządzanie koktajli i soków, które dodadzą witalności, a przede wszystkim dobroczynnie wpłyną na pracę żołądka i jelit.

Stosowanie zewnętrzne


Co ciekawe, zawartość fenchonu w koprze włoskim wywiera działanie przeciwbólowe i antyseptyczne.
Na bóle mięśni można zaopatrzyć się w olejek z kopru włoskiego, który pomaga załagodzić bóle reumatyczne.

Receptury z użyciem nasion kopru włoskiego


Napar


1 łyżeczkę owocu kopru włoskiego należy zalać 1/2 wrzącej wody i odstawić do zaparzenia na 15 minut. Po upływie czasu zawartość przecedzić i spożywać małymi łykami 3-4 razy dziennie.

Dawkowanie dla niemowląt


1/2 łyżeczki owocu kopru zalać szklanką wrzątku i odstawić do zaparzenia

Nalewka


25 g suszonych owoców (nasion) kopru włoskiego
0.5 l spirytusu

Surowiec umieścić w słoiku, zalać alkoholem i odstawić na 12 dni w ciemne miejsce.
Następnie zawartość przecedzić i spożywać 40 kropli w kieliszku wody lub na cukrze 2-3 razy dziennie po posiłku.

Fitoterapia surowcami kopru włoskiego to skuteczne rozwiązanie w nagłych przypadkach, a także w stosowaniu profilaktycznym.

Doradca ds. Zdrowia i dietetytki profilaktycznej Kamila Karmowska
Gotowe produkty zawierające koper włoski
Koper włoski
Dowiedz się więcej o roślinach leczniczych
Wróć do spisu treści