APTEKA
Przejdź do treści

Kozłek lekarski

Porady naszego eksperta
Kozłek lekarski na uspokojenie

Lecznicze właściwości kozłka lekarskiego zostały doceniane już kilkaset lat wstecz.
Dziś na jego bazie sporządzane są krople walerianowe, tabletki oraz inne preparaty doustne. Zawiera bogaty skład związków takich jak: olejek eteryczny, terpeny, ester bornylowy kwasu izowalerianowego, flawonoidy, iridoidy. Korzystnie działając na centralny układ nerwowy, powoduje przy tym zmniejszenie napięcia nerwowego. Wykazuje działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie, dlatego polecany jest w stanach rozdrażnienia nerwowego, nadpobudliwości oraz bezsenności. Surowiec ma także dobroczynne działanie w przypadku bólu głowy i podwyższonego ciśnienia. Najbardziej popularnymi i bezpiecznymi kroplami na bazie kozłka lekarskiego są krople walerianowe. Zażywać je mogą zarówno dorośli, jak i dzieci powyżej 12 roku życia. Stosować należy nie dłużej niż 3 tygodnie, robiąc przerwę od przyjmowania. Osoby, które często narzekają na bezsenność , brak koncentracji i stany nerwowe mogą wspomagać się naturalnie sporządzonym środkiem w postaci maceratu, jak i naparu. Należy zwrócić uwagę, że świeżo sporządzone maceraty działają silniej od naparów, dlatego w zależności od naszego samopoczucia możemy przygotować wybrana przez nas metodę.

Receptury z wykorzystaniem surowca


Macerat z korzenia kozłka lekarskiego


2-3 łyżki korzenia zalać szklanką zimnej wody, a następnie odstawić na 6 godzin. Po upływie czasu zawartość przecedzić i spożywać 1/2 szklanki dwa razy dziennie.

Napar z kozłka lekarskiego


Łyżkę korzenia zalać szklanką wrzątku i odstawić do zaparzenia na 15-20 minut. Tak powstały napar spożywać dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.

Nalewka


5 łyżek korzenia kozłka lekarskiego
500 ml spirytusu

Surowiec należy przepłukać wodą, a następnie umieścić w słoiku zalewając przypisaną ilością spirytusu. Szczelnie zamknąć i odstawić w bezpieczne miejsca na 4 tygodnie. Po upływie czasu zawartość przecedzić przez gazę i przelać do ciemnej szklanej butelki do pełna.

Nalewkę należy przyjmować w ilości 20-75 kropli (dorośli) na 1/4 szklanki wody.

Mieszanka ziołowa na uspokojenie


5 łyżek korzenia kozłka lekarskiego
5 łyżek ziela melisy
2 łyżki mięty
3 łyżki szyszek chmielu

Wszystkie surowce należy wymieszać i umieścić w słoiku lub odpowiednim pojemniku.
Jedną łyżkę ziół zalać wrzątkiem w ilości 3/4 szklanki i odstawić do zaparzenia na 20 minut. Pić małymi łykami dwa razy dziennie.

Wykorzystywanie surowca kozłka lekarskiego, a także przyjmowanie preparatów na jego bazie, dobrze jest spożywać przed snem. Jego związki powodują uczucie relaksacji i rozluźnienia, co ma wpływ na uspokojenie i lepszy sen.

Doradca ds.zdrowia i dietetyki profilaktycznej Kamila Karmowska
Gotowe produkty zawierające kozłek lekarski
Kozłek lekarski
Dowiedz się więcej o roślinach leczniczych
Wróć do spisu treści