Kozłek lekarski - Apteka internetowa i suplementy diety - zdrowieapteka.pl

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski na uspokojenie
Lecznicze właściwości kozłka lekarskiego zostały doceniane już kilkaset lat wstecz.Dziś na jego bazie sporządzane są krople walerianowe,tabletki oraz inne preparaty doustne.Zawiera bogaty skład związków takich jak: olejek eteryczny,terpeny, ester bornylowy kwasu izowalerianowego, flawonoidy,iridoidy. Korzystnie działając na centralny układ nerwowy powodując przy tym zmniejszenie napięcia nerwowego.Wykazuje działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie, dlatego polecany jest w stanach rozdrażnienia nerwowego,nadpobudliwości oraz bezsenności.Surowiec ma także dobroczynne działanie w przypadku bólu głowy i podwyższonego ciśnienia.Najbardziej popularnymi i bezpiecznymi kroplami na bazie kozłka lekarskiego są krople walerianowe.Zażywać je mogą zarówno dorośli jak i dzieci powyżej 12 roku życia.Stosować należy nie dłużej niż 3 tygodnie robiąc przerwę od przyjmowania.Osoby,które często narzekają na bezsenność ,brak koncentracji i stany nerwowe mogą wspomagać się naturalnie sporządzonym środkiem w postaci maceratu jak i naparu.Należy zwrócić uwagę,że świeżo sporządzone maceraty działają silniej od naparów,dlatego w zależności od naszego samopoczucia możemy przygotować wybrana przez nas metodę.


Receptury z wykorzystaniem surowca


Macerat z korzenia kozłka lekarskiego

2-3 łyżki korzenia zalać szklanką zimnej wody a następnie odstawić na 6 godzin.Po upływie czasu,zawartość przecedzić i spożywać 1/2 szklanki dwa razy dziennie.


Napar z kozłka lekarskiego


Łyżkę korzenia zalać szklanką wrzątku i odstawić do zaparzenia na 15-20 minut.Tak powstały napar spożywać dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.


Nalewka


5 łyżek korzenia kozłka lekarskiego

500 ml spirytusu


Surowiec należy przepłukać wodą a następnie umieścić w słoiku zalewając przypisaną ilością spirytusu.Szczelnie zamknąć i odstawić w bezpieczne miejsca na 4 tygodnie.Po upływie czasu zawartość przecedzić przez gazę i przelać do ciemnej szklanej butelki do pełna.

Nalewkę należy przyjmować w ilości 20-75 kropli(dorośli) na 1/4 szklanki wody.


Mieszanka ziołowa na uspokojenie


5 łyżek korzenia kozłka lekarskiego

5 łyżek ziela melisy

2 łyżki mięty

3 łyżki szyszek chmielu


Wszystkie surowce należy wymieszać i umieścić w słoiku lub odpowiednim pojemniku.

Jedną łyżkę ziół zalać wrzątkiem w ilości 3/4 szklanki i odstawić do zaparzenia na 20 minut.Pić małymi łykami dwa razy dziennie.


Wykorzystywanie surowca kozłka lekarskiego a także przyjmowanie preparatów na jego bazie,dobrze jest spożywać przed snem.Jego związki powodują uczycie relaksacji i rozluźnienia,co ma wpływ na uspokojenie i lepszy sen..Doradca ds.zdrowia i dietetyki profilaktycznej Kamila Karmowska

 
Szukaj
Copyright by Apteka Zdrowie Poznań - iAPTEKA1 - apteka internetowa
Copyright Apteka Zdrowie Poznań 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego