APTEKA
Przejdź do treści

Postępowanie po poronieniu

Apteka internetowa i suplementy diety
Opublikowane według Kamila Rogowicz, testDNA w Artykuły · 10 Luty 2016
Tags: poronieniewadygenetycznepłoduprawarodzicówprzyczynyporonień
Po poronieniu rodzice mają prawo do pochówku dziecka, a także zasiłku pogrzebowego. Kobiety mogą też skorzystać z 56-dniowego urlopu macierzyńskiego. Dobrze też zastanowić się nad przeprowadzeniem badań genetycznych, które wyjaśnią przyczynę poronienia i mogą pomóc w kolejnej ciąży.

Jak to jednak zorganizować? Po poronieniu rodzice są raczej skupieni na stracie i może być im trudno zająć się chociażby organizacją pogrzebu. Rzadko są też w stanie od razu planować kolejną ciążę. Warto jednak mieć świadomość, że wykonanie po poronieniu odpowiednich badań (w tym genetycznego badania poronionego płodu) może w przyszłości zapewnić rodzicom większy spokój.

Postępowanie po poronieniu – czy organizować pochówek?

Polskie prawo daje rodzicom możliwość pochówku, ale nie narzuca takiej konieczności. Pogrzeb jest więc zależny od decyzji rodziców, którzy mogą w takim wypadku ubiegać się też o zasiłek pogrzebowy. Jedynym warunkiem jest uzyskanie karty urodzenia w szpitalu oraz aktu urodzenia dziecka (z adnotacją, że urodziło się ono martwe) w Urzędzie Stanu Cywilnego. Do tego potrzebna jest jednak znajomość płci dziecka, a jej określenie przez lekarza zwykle jest niemożliwe na wczesnym etapie ciąży. Wtedy z pomocą przychodzą badania genetyczne. Pomagają nie tylko ustalić płeć, ale też ocenić, czy poronienie nie było spowodowane wadą genetyczną zarodka.

Badania po poronieniu – jakie warto wykonać?

Przede wszystkim wspomniane badanie genetyczne poronionego płodu. Pozwala ono stwierdzić, czy przyczyną poronienia była wada genetyczna zarodka. To z kolei wskazuje, jakie inne badania rodzice powinni wykonać. Podobne wady mogą bowiem powstawać przez przypadkowe połączenie wadliwych komórek rozrodczych lub wynikać z zaburzeń występujących u jednego z rodziców.

Inne badania genetyczne po poronieniu

Razem z badaniem poronionego płodu warto od razu wykonać badanie kariotypu rodziców. Polega ono na analizie próbek krwi. Umożliwia wykrycie lub wykluczenie w genach rodziców zmian, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wady genetycznej u zarodka. Warto wziąć pod uwagę również badanie genetyczne pod kątem konkretnych mutacji. Częstą przyczyną poronienia okazuje się bowiem trombofilia wrodzona – towarzyszące jej zmiany genetyczne (np. mutacje genów protrombiny, czynnika V Leiden czy MTHFR) mogą prowadzić do trudności z utrzymaniem ciąży i zaburzeń rozwoju płodu.

Dlaczego badania genetyczne są tak ważne?

Ponieważ wady genetyczne są najczęstszą przyczyną poronień. Badania pokazują, że nawet w 70 % przypadków poronień bezpośrednią przyczyną okazuje się wrodzona wada zarodka. Także inne zaburzenia genetyczne są odpowiedzialne za dużą liczbę poronień. Dla przykładu trombofilia wrodzona, ze względu na towarzyszące jej mutacje, zwiększa ryzyko przedwczesnego utracenia ciąży o ok. 30 %. Wykrycie przyczyny pozwala na lepsze zaplanowanie kolejnej ciąży. Dzięki odpowiedniej profilaktyce lub leczeniu można zminimalizować ryzyko powtórzenia się poronienia i zyskać nadzieję na narodziny zdrowego dziecka.

Co po poronieniu należy się rodzicom?

Bardzo często kobiety nie są świadome, że po poronieniu należy im się 56-dniowy urlop macierzyński. Zamiast niego otrzymują więc tylko krótkie zwolnienie lekarskie. Tymczasem do pogodzenia się ze stratą dziecka potrzebny jest czas – pozwala on też na wykonanie dodatkowych badań i zadbanie o własne zdrowie. Rodzice mają też prawo do pochówku i do otrzymania zasiłku pogrzebowego.

    
Autor: Kamila Rogowicz, testDNA, www.testdna.pl

Zdjęcie: ©photographee.eu/Depositphotos.com


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści