Wrażliwość na leki zapisana w genach?

APTEKA
Przejdź do treści

Wrażliwość na leki zapisana w genach?

Apteka internetowa i suplementy diety - zdrowieapteka.pl
Opublikowane według Agnieszka Łapajska, testDNA w Artykuły · 5 Kwiecień 2018
Tags: badaniagenetycznedladziecilekiterapiamedycynaspersonalizowana
Każdy z nas może reagować na ten sam lek i taką samą jego dawkę w trochę inny sposób. Dla jednych będzie skuteczny, dla innych nie, a jeszcze innym może po prostu zaszkodzić. Jest to związane przede wszystkim z tym, co mamy zapisane w genach. Jak to sprawdzić? Istnieją nowoczesne badania genetyczne dla dzieci analizujące wrażliwość organizmu na ponad 30 różnych substancji.

„Jeden lek dla wszystkich” – tak najczęściej dobiera się terapię

Standardowym sposobem dobierania leku wciąż jest podawanie takich substancji i dawek, które są skuteczne dla większości spośród badanej populacji [1]. Tymczasem publikacje wskazują, że skuteczność leczenia wielu schorzeń jest niższa niż 70% przypadków. Badania pokazują także, że w USA każdego roku 2,2 miliona ludzi trafia do szpitala z powodu niepożądanych działań leków… [2]

Tymczasem każdy z nas reaguje na podawane leki trochę inaczej…

Przekształcamy substancje w nich zawarte trochę szybciej lub wolniej. W zależności przede wszystkim od tego, co jest zapisane w genach, różne rodzaje i dawki leków (m.in. antybiotyków) będą skuteczne i bezpieczne. Czasami nieprawidłowa dawka czy forma substancji leczniczej może nawet działać na organizm toksycznie, powodując groźne skutki uboczne. Właściwe dobranie leków pozwala natomiast leczyć skuteczniej i bezpieczniej.

Medycyna spersonalizowana – czy warto wykonać badania u dziecka?

Nowoczesne badania genetyczne umożliwiają przebadanie wrażliwości dziecka na ponad 30 różnych leków. Dzięki temu można wykluczyć te niebezpieczne, które mogą działać toksycznie, ustalić skuteczne leczenie i dobrać odpowiednią formę i dawkę leku, idealnie dostosowaną do możliwości organizmu. To ponadto bardzo cenne informacje na całe życie – badane geny są niezmienne, więc rezultat badania będzie ważny nie tylko w dzieciństwie, ale też w przyszłości.

Źródła:
[1] M. Czernicka, W. Czernicki, Farmakogenomika – w drodze ku medycynie spersonalizowanej, „Laboratorium” 2011, 5-6.
[2] T. Bochenek, W. Lasoń, Medycyna zindywidualizowana i farmakogenomika w leczeniu schorzeń ośrodkowego układu nerwowego – przyszłość farmakoterapii czy kolejne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej?, „Zdrowie Publiczne i Zarządzanie” 2013, 11 (1).

Autor: Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl
Zdjęcie: ©goodluz/pl.123rf.com


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści