Testy na ojcostwo już w trakcie ciąży - Apteka Zdrowie - Apteka internetowa i suplementy diety - zdrowieapteka.pl

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Testy na ojcostwo już w trakcie ciąży

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: testDNAnaojcostwo
Jeśli przyszli rodzice mają wątpliwości co do ojcostwa, mogą wykonać badanie DNA jeszcze w trakcie trwania ciąży. To wiele ułatwia. Przede wszystkim pozwala na szybkie dopełnienie formalności związanych z uznaniem dziecka po jego narodzinach. Wynik takiego badania daje też spokój i poczucie bezpieczeństwa. Wiele zyskuje na tym również samo dziecko.

Wykonanie badania DNA jeszcze w trakcie ciąży pozwala na ustabilizowanie sytuacji rodzinnej zanim dziecko przyjdzie na świat. Zdaniem psychologów mężczyzna, który ma pewność swojego ojcostwa jest bardziej związany z potomkiem i potrafi nawiązać z nim głębszą więź. Przestaje być jedynie płatnikiem alimentów i staje się prawdziwym ojcem, co dla dziecka ma kluczowe znaczenie.  

Co na to polskie prawo?
W świetle polskiego prawa badania DNA z procedurą sądową (takie, których wynik uznawany jest za wiarygodny dowód w postępowaniu sądowym) można wykonać po urodzeniu dziecka. Wymagane jest w tym wypadku okazanie skróconego odpisu aktu urodzenia malca.  Testy w ciąży są jednak w pełni legalne, a ich wyniki mogą stanowić wstępny dowód dla sądu. Warto podkreślić, że mężczyzna ma prawo uznać dziecko jeszcze przed jego narodzinami.  

Prosty, szybki test potwierdzi lub wykluczy ojcostwo
Obecnie testy na ojcostwo można wykonać nawet na podstawie analizy krwi matki i wymazu z policzka od ojca – przypominają wtedy zwykłą morfologię. To możliwe dzięki temu, że we krwi ciężarnej kobiety jest obecne DNA dziecka, które można z powodzeniem wyizolować i poddać analizie. Takie badanie przeprowadza się już od skończonego 10 tygodnia ciąży.  
Innym rozwiązaniem jest test ojcostwa przy okazji badań w ciąży. W tym przypadku pobierany jest płyn owodniowy od dziecka i dowolne próbki od rodziców – mogą to być wymazy z policzka ale również np. włosy, sztućce, guma do żucia czy szczoteczki do zębów. Dodatkowym atutem takiego badania jest możliwość przeprowadzenia bardzo dokładnego testu prenatalnego. Dzięki temu przyszli rodzice wykluczą najczęstsze wady genetyczne u dziecka takie jak zespół Downa, Edwardsa i Patau i tym samym będą mogli w spokoju cieszyć się rodzicielstwem.  

Gdy ważna jest dyskrecja
Dyskrecja przy tego typu badaniach jest kwestią oczywistą. Laboratoria bardzo mocno o nią dbają. Przede wszystkim przyszli rodzice nie muszą się legitymować, aby wykonać test ojcostwa w ciąży, więc ich dane osobowe mogą pozostać tajemnicą. Mogą zgłosić się na badanie do przychodni oddalonej od miejsca zamieszkania, co dla wielu osób jest bardziej komfortowe niż pobranie próbek w swoim mieście. Ważny jest w tym wypadku również dobór personelu medycznego. Są to najczęściej lekarze z bardzo długim stażem pracy, którzy podobnych badań wykonali bardzo dużo. Dla nich jest to test jak każdy inny, ale zdają sobie sprawę z tego, że dla pacjentów  jest to prawdopodobnie najważniejsze badanie w życiu.  

Podsumowując, badanie ojcostwa w ciąży można wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Takie testy cieszą się coraz większą popularnością, dzięki korzyściom jakie przynoszą dziecku i przyszłym rodzicom. Jak najszybsze uregulowanie sytuacji rodzinnej i zaplanowanie przyszłości jest dla ciężarnej i jej partnera niezwykle ważne. Tylko wtedy będą oni mogli przygotować się na przyjście na świat nowego członka rodziny.  

Autor: Elwira Posłajko
testDNA
www.testdna.pl
Zdjęcie: © Subbotina / Depositphotos.com  Brak komentarzy


Szukaj
Copyright by Apteka Zdrowie Poznań - iAPTEKA1 - apteka internetowa
Copyright Apteka Zdrowie Poznań 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego