Celiakia – to nie wyrok. Dlaczego może wyjść nam na dobre? - Apteka Zdrowie - Apteka internetowa i suplementy diety - zdrowieapteka.pl

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Celiakia – to nie wyrok. Dlaczego może wyjść nam na dobre?

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: celiakia
 \t \t \t \t   
Na celiakię nie ma lekarstwa – chorzy całe życie muszą przestrzegać diety bezglutenowej, by zregenerować jelita i pozbyć się objawów. Często wykrycie celiakii sprawia, że konieczna jest zmiana nawyków. Na szczęście, oprócz powrotu do zdrowia i poprawy samopoczucia, ma to wiele zalet. Wzrasta nie tylko świadomość żywieniowa, ale często rodzi się nowa pasja – gotowanie.

Nieleczona celiakia może powodować m.in. nowotwory i bezpłodność

Celiakia to nietolerancja glutenu – organizm nie reaguje na ten składnik prawidłowo, a po jego dostarczeniu zaczyna niszczyć jelita, ich błonę śluzową i kosmki. Powoduje to problemy z wchłanianiem wszelkich substancji odżywczych, a więc niedożywienie i niedobory. Nieleczona celiakia może więc objawiać się anemią, aftami, bólami głowy, depresją, problemami z potencją i płodnością, a nawet powodować poronienia czy nowotwory. Tylko 10% osób przy celiakii skarży się na kłopoty z układem pokarmowym, czyli wzdęcia, bóle brzucha, biegunki czy wymioty.

Celiakia… i co dalej? Dieta bezglutenowa

Po całkowitej eliminacji glutenu z diety, osoby chore na celiakię szybko zauważają poprawę samopoczucia, a objawy zaczynają ustawać. Następuje stopniowy zanik wszystkich nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia symptomów. Kosmki jelitowe odbudowują się jednak do 3 lat (ten czas zależy od zaawansowania ich zniszczenia), więc niektóre problemy zdrowotne mogą ustać dopiero po tym okresie. Po regeneracji błony śluzowej jelit choroba przestaje być całkowicie odczuwalna.
Stosowanie się do zaleceń diety bezglutenowej pozwala uchronić chorą osobę przed całkowitym spustoszeniem w organizmie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że dieta bezglutenowa musi trwać całe życie – nawet najmniejsza ilość glutenu może spowodować ponowne zniszczenie kosmków lub niedopuszczenie do ich regeneracji.  

Życie z celiakią to także korzyści

Przejście na dietę bezglutenową pozwala nie tylko wyeliminować niebezpieczne dla zdrowia i przykre dla samopoczucia objawy, ale także w znaczący sposób zwiększa świadomość żywieniową. Konieczność sprawdzania każdego produktu pod kątem występowania glutenu sprawia, że wiele osób zaczyna interesować się składem i rozsądnie wybierać. Dzięki temu ich dieta jest bardzo bogata w składniki odżywcze oraz produkty nieprzetworzone.  
Czytanie etykiet i wybór różnorodnych produktów wzbogaca nie tylko organizm o składniki odżywcze, ale również umożliwia poznanie nowych smaków. Co więcej, wykrycie celiakii jako przyczyny wielu chorób (m.in. anemii) i wprowadzenie diety bez glutenu pozwala na eliminację dużej liczby leków i środków chemicznych.

Życie z celiakią: gotowanie – nowa pasja!

Duża liczba osób z celiakią musi gotować samodzielnie, by mieć pewność co do całkowitej eliminacji glutenu. Niejednokrotnie jest to bodziec do nauczenia się sztuki kulinarnej, a wielu chorych odkrywa nową pasję – właśnie gotowanie. Dieta bezglutenowa nie musi być nudna i niesmaczna, a brak możliwości wykorzystania glutenu pobudza wyobraźnię i pozwala na skorzystanie z nieznanych dotąd składników. Posiłki bezglutenowe przyrządzać można także dla rodziny czy znajomych, zapraszając ich do siebie na degustację.

Autor: Agnieszka Łapajska, testDNA, www.testDNA.pl
Zdjęcie: ©piksel/pl.123rf.com
Brak komentarzy


Szukaj
Copyright by Apteka Zdrowie Poznań - iAPTEKA1 - apteka internetowa
Copyright Apteka Zdrowie Poznań 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego