Niepłodność i brak ochoty na seks? To może być objaw celiakii

APTEKA
Przejdź do treści

Niepłodność i brak ochoty na seks? To może być objaw celiakii

Apteka internetowa i suplementy diety - zdrowieapteka.pl
Opublikowane według Natalia Jeziorska, testDNA w Artykuły · 23 Sierpień 2016
Tags: menopauzaceliakiapłodnośćporonienie
Nieleczona celiakia (choroba trzewna) może wywołać problemy z płodnością i obniżyć satysfakcję z życia seksualnego. Kobietom chorym na celiakię trudniej zajść w ciążę, u mężczyzn często objawia się ona zaburzeniami erekcji. Aby wyeliminować te problemy warto więc przebadać się w jej kierunku. Wczesne zdiagnozowanie i odpowiednie leczenie celiakii może ułatwić poczęcie dziecka i poprawić jakość życia seksualnego partnerów.

Choroba może przyśpieszyć menopauzę – celiakia a płodność i poronienia

Celiakia może skrócić okres płodny nawet o kilka lat.  U pacjentek z chorobą trzewną miesiączka pojawia się często później. Kobiety te szybciej wchodzą natomiast w okres przekwitania (menopauzę). Innymi słowy, taka kobieta ma trochę mniej czasu na zostanie matką. U chorej wzrasta również ryzyko poronienia i urodzenia dziecka z niedowagą. Prawdopodobieństwo utraty ciąży u kobiet, które nie leczą celiakii jest aż 10-krotnie wyższe, niż u kobiet, które podjęły się leczenia swojej choroby.  

Celiakia wpływa na sprawność seksualną mężczyzny - celiakia a seks

Zaburzenia erekcji są częstym problemem mężczyzn dotkniętych chorobą trzewną. Bywa, że mają oni również mniejszą ochotę na seks (spadek libido). U wielu panów w wyniku celiakii obniżają się ponadto parametry nasienia. Plemników jest mniej i poruszają się one dużo wolniej. Taki stan może spowodować, że mężczyźnie będzie trudniej doczekać się potomka. Tego typu problemy mogą mieć też oczywiście niekorzystny wpływ na związek i relacje między partnerami. Dla wielu mężczyzn seksualna niemoc jest źródłem ogromnej frustracji.  

Wszystkiemu winne niedobory pokarmowe – jak celiakia działa na organizm

Towarzyszące celiakii niedobory pokarmowe to nic innego jak skutek zaburzeń wchłaniania składników odżywczych z pożywienia w jelicie cienkim. Co je powoduje? Osoba cierpiąca na celiakię nie toleruje glutenu, czyli białka obecnego w ziarnach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Substancja, która normalnie nie stanowi zagrożenia, na osoby z chorobą trzewną działa bardzo toksycznie. Już niewielka ilość glutenu wiąże się z reakcją układu odpornościowego, który próbuje go zniszczyć, uszkadzając niestety przy okazji kosmki jelitowe jelita cienkiego. Są to niewielkich rozmiarów wypustki, które pełnią w organizmie człowieka bardzo ważną funkcję. Ich zadaniem jest wchłanianie składników odżywczych ze spożywanego pokarmu. Brak kosmków jelitowy powoduje, że człowieka nie otrzymuje witamin i minerałów, które są niezbędne, aby jego ciało, w tym układ rozrodczy, mogło sprawnie funkcjonować.

Organizm takiej osoby może choć nie musi dawać sygnały świadczące o chorobie trzewnej. U dzieci będą to przeważnie bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zaparcia i wymioty. U dorosłych celiakia objawia się już mniej specyficznie: niedokrwistością, uczuciem mrowienia kończyn czy wspomnianym brakiem miesiączki.  

Osteoporoza, choroby nowotworowe – co jeszcze powoduje celiakia

Nieprzestrzeganie diety bezglutenowej przez osoby chore na celiakię, oprócz niepłodności i zaburzeń seksualnych może mieć inne poważne konsekwencje dla zdrowia. Celiakia jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, gdyż może poważnie spowolnić ich wzrost. Choroba trzewna sprzyja również rozwojowi nowotworów, w tym chłoniaka. Ponadto celiakia atakuje kości. Tracą one swoją gęstość, co prowadzi do rozwoju osteoporozy.

Dieta bezglutenowa receptą na szczęśliwe macierzyństwo i udany seks?

Tak. Zarówno kobieta jak i mężczyzna z celiakią, po przejściu na dietę bezglutenową mają nie tylko szansę poprawić swoją płodność, ale również zwiększyć satysfakcję z seksu. Dieta pozwala odbudować się uszkodzonym kosmkom, dzięki czemu mogą one znów wchłaniać składniki odżywcze z pożywienia. Stan zdrowia chorego polepsza się, płodność wraca, podobnie jak funkcje seksualne. Wraz z wprowadzeniem diety choremu przestają również doskwierać biegunki i bóle brzucha.  

Dieta bezglutenowa polega na wyeliminowaniu wszystkich produktów spożywczych zawierających pszenicę, żyto, jęczmień, owies oraz ich pochodnych. Popularne zboża można zastąpić ryżem, kaszą jaglaną, gryczaną, kukurydzą, amarantusem, tapioką czy prosem. W diecie bezglutenowej dozwolone jest również jedzenie świeżych, warzyw, owoców, ryb, mięsa i picie mleka. Diety bezglutenowej nie można jednak przerwać. Aby dolegliwości nie powróciły, osoba chora na celiakię musi ją stosować już do końca życia. Warto jednak pamiętać, że wyłączyć gluten z diety powinno się dopiero po zdiagnozowaniu choroby. W związku z tym, że celiakia ma podłoże genetyczne, można ją stwierdzić wykonując proste i szybkie badania DNA.

Badania DNA – pomogą potwierdzić lub wykluczyć chorobę

I wskażą czy dana osoba musi podjąć się leczenia czy nie. Badanie w kierunku celiakii polega na wykryciu genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8. To ich obecność sprawia, że organizm nie toleruje glutenu. Badanie genetyczne nie może dać błędnego wyniku (w przeciwieństwie do badań serologicznych). Albo potwierdzi chorobę z dużym prawdopodobieństwo, albo wykluczy. Jest też dużo bardziej komfortowe niż biopsja jelita cienkiego. Na szczęście dzięki wprowadzeniu na rynek testów genetycznych w kierunku celiakii w wielu przypadkach udaje się jej uniknąć.  


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści