APTEKA
Przejdź do treści

Czy lucerna pomaga na żołądek? Sprawdzamy jakie ma właściwości lecznicze

Apteka internetowa i suplementy diety
Opublikowane w Oczyszczanie organizmu · 20 Marzec 2023
Tags: Lucernawitaminau
Ponieważ Lucerna zawiera substancje niezbędne dla zdrowia przewodu pokarmowego i błony śluzowej - chlorofil, karotenoidy, witaminy a, k i u, błonnik oraz niezbędne aminokwasy można opisać lucernę jako roślinę leczniczą, czyli mającą zastosowanie w regeneracji żołądka i układu pokarmowego.

Jakie jeszcze składniki zawiera lucerna?


Ze względu na bogadztwo sładników lucena ma bardzo bogato historię stosowania.  Przez wzgląd na wytrzymałość i szybkość swoich koni karmionych lucerną, Arabowie wysoko cenili tę roślinę i nazywali ją al-fac-facah, czyli ojcem wszelkiego pożywienia. Hiszpanie później skrócili tę nazwę, tak narodziła się nowa forma nazwy, bardziej nam znana - lucerna. Biolog Frank Bouer nazwał lucernę (łac. Medicago sativa) wspaniałym uzdrowicielem, po tym jak ustalił, że liście zawierają aż 8 aminokwasów egzogennych, co potwierdza reputację lucerny jako wysokiej jakości pokarmu białkowego dla ludzi i zwierząt. Lucerna jest bogatym źródłem witamin A, B1, B6, C, E, U i K oraz jest bogata w minerały, zwłaszcza wapń, fosfor, potas, żelazo i cynk.

Jakie właściwości lecznicze ma lucena?


Poza niepodważalnymi wartościami odżywczymi roślina ta posiada również właściwości lecznicze, dlatego od wieków stosowana jest w tradycyjnej medycynie chińskiej, gdzie lekarze zalecali ją w leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego, zwłaszcza wrzodów żołądka i dwunastnicy. Lekarze ajurwedy używali lucerny  głównie do leczenia wrzodów i wspomagania trawienia, ale przepisywali ją także na ból artretyczny i zatrzymywanie wody (obrzęki). Medycyna XIX wieku odnotowuje stosowanie liści lucerny jako środka tonizującego na niestrawność, anemię, w celu pobudzenia laktacji u matek karmiących. Jednym z podstawowych składników lucerny jest witamina U - enzym roślinny, który sprzyja regeneracji uszkodzonej błony śluzowej błony układu pokarmowego, czyli wspomaga gojenie wrzodów żołądka.

Czym jest witamina U i jakie ma działanie?


Witamina U wzięła swoją nazwę od słowa ulcus, które w tłumaczeniu z łaciny oznacza wrzód. Zgodnie ze swoją formą chemiczną jest to S-metylometionina i występuje w największej ilości w produktach spożywczych, takich jak kapusta, groszek, szpinak, szparagi, brokuły itp. Jednakże, ponieważ jest bardzo niestabilna nawet w nieco wyższych temperaturach, jakakolwiek obróbka cieplna tych produktów spożywczych prowadzi do jejrozkładu. Przyjmuje się, że podstawowym mechanizmem działania witaminy U jest zdolność wiązania i inaktywacji histaminy, cząsteczki odgrywającej ważną rolę w rozwoju wrzodów żołądka. Mianowicie histamina prowadzi do wydzielania soku żołądkowego; im większa produkcja histaminy, tym większe wydzielanie soku żołądkowego, co skutkuje rozwojem wrzodów. Witamina U wiąże się z histaminą, co sprawia, że ​​histamina jest nieaktywna, przez co zawartość żołądka staje się mniej kwaśna, a wrzód goi się szybciej.

Działanie alkalizujące lucerny - zobojętniające sok żołądkowy


Oprócz witaminy U lucerna zawiera znaczną zawartość chlorofilu oraz składników mineralnych, które odpowiadają za działanie alkalizujące, a więc neutralizujące kwas żołądkowy. Lucerna wspomaga gojenie się ran, działając stymulująco na wzrost nowych tkanek, zmniejszając w ten sposób ryzyko infekcji bakteryjnych. Dzięki dużej zawartości błonnika łagodzi zaparcia i wzdęcia, a podobnie jak nopal i inulina wykazuje działanie prebiotyczne. Jest naturalnym diuretykiem, dlatego lucerna jest przydatna w profilaktyce infekcji dróg moczowych. Ponieważ ma działanie alkalizujące i moczopędne, może być przydatnym uzupełnieniem terapii przy bólach stawów i reumatycznych. Ze względu na bogactwo składników mineralnych, alkalizującego chlorofilu oraz substancji o działaniu fitoestrogenowym, lucerna  uznawana jest za sprzymierzeńca kobiet w profilaktyce osteoporozy.

Lucerna wzmacnia osłabiony organizm, przyczynia się do jego oczyszczenia i alkalizacji.

Calivita Green Care - tabletki z lucerną

Komu zaleca się stosowanie produktów z lucerną i jak wzmocnić jej działanie?


Ze względu na bogactwo składników lucerna jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na nieżyty żołądka, wrzody żołądka i nadmiar kwasu żołądkowego. Produkt Calivita Green Care to przykład dobrze przyswajalnych tabletek z lucerną. Dla lepszego efektu lucernę warto przyjmować w połączeniu z płynnym chlorofilem (Liquid Chlorophyll) i w ten sposób wzmacniać ich wzajemne działanie. Jako najlepszy obrońca błony śluzowej przewodu pokarmowego, lucerna dobrze łączy się z enzymami trawiennymi. Enzymy trawienne z Papaya Plus pomagają trawić pokarm i pobudzają trawienie. To połączenie polecane jest osobom, które źle trawią pokarm lub odczuwają uczucie ciężkości, bólu lub wzdęcia po posiłku. Lucerna może być również przydatna w połączeniu z produktem Cholestone dla osób, które chcą zredukować nadmiar cholesterolu.

Jak dawkować produkty z lucerną i jak długo można ją stosować


Zgodnie z literaturą zalecana dzienna porcja lucerny to 2-4 g, jednak większe ilości można również bezpiecznie przyjmować bezpiecznie, zgodnie z zaleceniami dietetyka lub lekarza.

Ze względu na dużą zawartość witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które – w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie – gromadzą się w organizmie, lucerna może być przyjmowana nieprzerwanie przez 2-3 miesiące, po czym należy zrobić miesięczną przerwę.

Lucerna przeciwwskazania do stosowania. Kto nie może stosować lucerny?


Osoby przyjmujące doustne leki przeciwzakrzepowe nie powinny spożywać lucerny oraz innych pokarmów zawierających witaminę K lub powinny skonsultować się z lekarzem. Lucerny nie powinny spożywać także osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści