Artykuły - Apteka Zdrowie - Apteka internetowa i suplementy diety - zdrowieapteka.pl

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Masz podwyższony poziom bilirubiny we krwi? To może być zespół Gilberta!

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: zespółGilbertabilirubinaenzymUGTzażółceniegałekocznych
Zespół Gilberta jest najczęstszą przyczyną wrodzonej hiperbilirubinemii, czyli podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi. Z jednej strony schorzenie to nie powoduje zmian w wątrobie, nie wpływa też na długość życia chorego. Z drugiej wywołuje okresową żółtaczkę i może sprawić, że zażycie nawet najpopularniejszych leków stanie się niebezpieczne.

Poznaj najważniejsze fakty na temat zespołu Gilberta – choroby genetycznej, na którą cierpi nawet 5% populacji.

Jak zespół Gilberta zaburza metabolizm bilirubiny w organizmie?

Mniej więcej co 120 dni w organizmie człowieka dochodzi do rozpadu starzejących się krwinek czerwonych. W efekcie tego procesu powstaje tzw. wolna bilirubina, czyli barwnik żółciowy. Wolna bilirubina przedostaje się następnie do wątroby, w której dzięki enzymowi UGT łączy się z kwasem glukuronowym, tworząc bilirubinę sprzężoną. Dopiero w takiej postaci może zostać wraz z kałem wydalona z  organizmu. U osób cierpiących na zespół Gilberta enzym UGT ma jednak nieprawidłową budowę, przez co nie może pełnić swojej funkcji. Dzieje się tak z powodu mutacji w genie UGT1A1 kodującym ten enzym.  Wolna bilirubina nie przekształca się w bilirubinę sprzężoną i zamiast zostać wydalona, odkłada się w organizmie.

Zespół Gilberta jest schorzeniem występującym bardzo często. Może dotyczyć nawet 5% społeczeństwa, czyli 1 na 20 osób! Statystycznie częściej pojawia się u mężczyzn.

Jakie objawy obserwują u siebie chorzy cierpiący na zespół Gilberta?

Zespół Gilberta ujawnia się najczęściej w wieku dojrzewania lub nieco później, ok. 20. – 30. roku życia. Wśród pierwszych objawów wymienia się okresowe (przemijające) zażółcenie gałek ocznych i skóry. U noworodków z zespołem Gilberta w pierwszych dwóch dniach życia żółtaczka pojawia się znacznie częściej niż u noworodków, które nie cierpią na ten zespół.

Chory może mieć objawy grypopodobne, odczuwać zmęczenie i osłabienie organizmu oraz bóle brzucha. Może mieć też wrażenie pełności w nadbrzuszu i  mdłości. Chorzy mają niekiedy objawy przypominające nerwice – intensywnie się pocą, mają zaburzenia koncentracji i palpitacje serca.

Dolegliwości występujące przy zespole Gilberta nasila stres, głodówka lub niskokaloryczna dieta, wysiłek fizyczny, infekcja, menstruacja, ciąża czy alkohol spożyty w większych ilościach.

Zespół Gilberta może powodować nadwrażliwość na niektóre leki…

…wywołując u chorego działania niepożądane w postaci wymiotów, biegunek itp. Właśnie dlatego osoba chorująca na zespół Gilberta powinna zastosowanie każdego leku (nawet zwykłego ibuprofenu czy paracetamolu) skonsultować z lekarzem. Również przed każdym zabiegiem chirurgicznym chory powinien poinformować anestezjologa o tym, że ma zespół Gilberta. Lekarz może wówczas dobrać choremu taki, anestetyk, który nie wywoła powikłań w trakcie zabiegu.

Kiedy można potwierdzić zespół Gilberta?

Zespół Gilberta rozpoznaje się po stwierdzeniu podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi. Jeśli stężenie bilirubiny jest za wysokie, lekarze zalecają wykonanie testu DNA na obecność mutacji w genie UGT1A1. Test potwierdzi, czy przyczyną hiperbilirubinemii jest zespół Gilberta.  

Zespół Gilberta wymaga zmiany stylu życia

Chory musi ograniczyć czynniki mogące powodować wzrost bilirubiny, a więc pamiętać o regularnych posiłkach (o odpowiedniej kaloryczności), unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i stresu. Chory nie może też przesadzać ze spożyciem alkoholu. Przed zastosowaniem jakiekolwiek leku powinien też skonsultować się ze specjalistą.

Autor: Natalia Jeziorska, testDNA, www.testdna.pl
Zdjęcie ©maridav/123rf.com


Wrażliwość na leki zapisana w genach?

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: badaniagenetycznedladziecilekiterapiamedycynaspersonalizowana
Każdy z nas może reagować na ten sam lek i taką samą jego dawkę w trochę inny sposób. Dla jednych będzie skuteczny, dla innych nie, a jeszcze innym może po prostu zaszkodzić. Jest to związane przede wszystkim z tym, co mamy zapisane w genach. Jak to sprawdzić? Istnieją nowoczesne badania genetyczne dla dzieci analizujące wrażliwość organizmu na ponad 30 różnych substancji.

Z tych próbek zrobisz badania DNA

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: badanieDNAojcostwomateriałgenetycznymikroślady
Badanie DNA na ojcostwo kojarzy się wielu osobom z analizą wymazu z policzka czy próbki krwi. Tymczasem taki test można wykonać na podstawie właściwie dowolnego przedmiotu z materiałem genetycznym badanej osoby – tzw. próbek mikrośladowych. Co zatem nadaje się do badania? Sprawdź.

Badanie pokrewieństwa – prosty sposób na zyskanie pewności

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: pokrewieństwobadaniagenetycznetestdnapróbkidobadaniaporównaniechromosomówY
Nasza płeć jest warunkowana przez dwa chromosomy otrzymane od rodziców. U kobiet są to XX, a u mężczyzn – XY. Mężczyzna przekazuje dziecku X (wtedy ma córkę) albo Y (wtedy ma syna). Ten sam chromosom Y jest przekazywany w linii męskiej z pokolenia na pokolenie.

Czy to naprawdę moja wnuczka? Historia Jadwigi

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: badaniepokrewieństwawięzykrwiwymazzpoliczkaporównaniechromosomówX
Jadwiga zawsze ubolewała, że nie ma wnuków – jej syn był jedynakiem, nigdy się nie ustatkował, a kilka lat temu zmarł po długiej chorobie. Rok temu odezwała się do niej jednak kobieta, twierdząc, że jej córka – kilkunastoletnia już Ania – jest dzieckiem właśnie jej syna! Jadzia nie mogła w to uwierzyć. Z jednej strony bardzo się ucieszyła, ale z drugiej – miała wątpliwości, czy Ania rzeczywiście jest z nią spokrewniona…

Test NOVA – innowacyjne badanie genetyczne

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: testNOVAbadaniagenetycznedziecichorobywrodzoneNGS
W Polsce dostępny jest już test NOVA, czyli badanie genetyczne dla dzieci w kierunku aż 12000 mutacji genetycznych. Obejmuje 87 chorób wrodzonych, których skutki mogą być śmiertelne – dlatego tak ważne jest szybkie ich wykrycie. Czułość badania wynosi ponad 99,99%, co czyni je najdokładniejszym na świecie.

Określenie płci dziecka po poronieniu – jak wykonać?

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: płećdzieckaporonienieprawabadaniagenetyczneurlopmacierzyńskizasiłek
Bez względu na moment poronienia kobieta może określić płeć dziecka – z pomocą przychodzą genetyczne badania płci. Dzięki temu kobieta zyskuje szansę na skorzystanie z należnych jej praw, m.in. przejścia na skrócony urlop macierzyński po poronieniu. Jak krok po kroku określić płeć dziecka po poronieniu?

6 korzyści, które zapewni Ci wykonanie testu na ojcostwo

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: testDNAnaojcostwo
Dzięki absolutnej pewności, jaką zyskasz po realizacji testu na ojcostwo, odmienisz całe swoje życie o 180 stopni. Nie tylko będziesz mieć możliwość unormowania sytuacji prawnej, ale przede wszystkim emocjonalnej. Dowiedz się, dlaczego warto ustalić ojcostwo!

Jak to się robi na zachodzie – szybsze, prostsze i tańsze badania

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: BadaniaDNAtrombofilianowotworAlzheimerParkinsonceliakia
Chociaż badania genetyczne na świecie są już niezwykle popularne, w Polsce wciąż niewiele osób je wykonuje. Niesłusznie! Badania DNA są nie tylko ułatwieniem dla lekarza w postawieniu diagnozy, ale również dla pacjenta. Test genetyczny pozwala bowiem uzyskać pewny wynik przy wielu chorobach. Zazwyczaj wystarczy wykonać tylko jedno badanie, dzięki czemu skraca się czas oczekiwania na diagnozę i obniża ogólny koszt diagnostyki.

Celiakia – to nie wyrok. Dlaczego może wyjść nam na dobre?

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: celiakia
Na celiakię nie ma lekarstwa – chorzy całe życie muszą przestrzegać diety bezglutenowej, by zregenerować jelita i pozbyć się objawów. Często wykrycie celiakii sprawia, że konieczna jest zmiana nawyków. Na szczęście, oprócz powrotu do zdrowia i poprawy samopoczucia, ma to wiele zalet. Wzrasta nie tylko świadomość żywieniowa, ale często rodzi się nowa pasja – gotowanie.
Dalej
Szukaj
Copyright by Apteka Zdrowie Poznań - iAPTEKA1 - apteka internetowa
Copyright Apteka Zdrowie Poznań 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego