APTEKA
Przejdź do treści

Jak żywność konopna wpływa na trawienie i metabolizm?

Apteka internetowa i suplementy diety
Opublikowane w Układ pokarmowy · 7 Maj 2024
Tags: żywnośćkonopnatrawieniemetabolizm
Przez swoje liczne prozdrowotne właściwości konopie siewne stosuje się coraz szerzej. Stały się one również składnikiem wielu potraw. Wystarczy, że zaopatrzymy się w olej konopny, mąkę konopną lub nasiona konopne, żebyśmy mogli stworzyć dania, które nie tylko wszystkim zasmakują, ale przy tym będą stanowić cenne źródło ważnych dla zdrowia składników. Czy wpłyną one również na metabolizm?

Przez wysoką zawartość witamin i minerałów konopie zyskały miano superfood. Wspierają uzupełnianie niedoborów i regulowanie wielu procesów w organizmie. Czy jednym z nich może być unormowanie pracy układu pokarmowego? Kłopoty z trawieniem i metabolizmem są powszechne. Nie zalicza się tutaj jedynie niestrawności, ale też na przykład spowolnione tempo spalania kalorii utrudniające utratę masy ciała.

Jakie składniki odżywcze poprawiają metabolizm?

Na to, jak funkcjonuje nasz organizm, w dużej mierze wpływa dieta. Dlatego też, zanim przejdziemy do tego, co znajduje się w składzie konopi, zastanówmy się, jakie składniki odżywcze wpływają na trawienie i metabolizm. Przede wszystkim będzie to żywność zawierająca dużo białka. Jest ono trudniejsze w trawieniu niż węglowodany i tłuszcze, więc potrzeba więcej energii. Następny na liście jest błonnik. Zwiększa tempo metabolizmu i jest niezbędny dla prawidłowej pracy jelit, w tym zapobiega zaparciom. Błonnik może spowalniać wchłanianie cukru do krwi i pomóc utrzymać stały poziom glukozy. Oprócz tego dieta powinna być bogata w zdrowe tłuszcze, które też są istotne dla procesu trawienia.

Konopie a metabolizm

Wymieniliśmy kilka składników pokarmowych mających istotny wpływ na przebieg trawienia i metabolizm. Oprócz nich dochodzą witaminy z grupy B, cynk, magnez i żelazo. Ich także w diecie zabraknąć nie może. Zamiast od razu wspomagać się suplementacją, warto najpierw zastanowić się, czy nie wystarczy zwiększyć w ilości produktów spożywczych zawierających poszczególne związki. Konopie są w tym przypadku znakomitą propozycją – nie tylko są uniwersalne i można dodać je do wielu potraw, ale zawierają mnóstwo białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów i błonnika (https://kombinatkonopny.pl/kategoria-produktu/zywnosc-konopna).

Produkty konopne zwiększają tempo przemiany materii i wspomagają procesy termogenezy. Oznacza to, że organizm musi zużywać więcej kalorii do wytworzenia energii pozwalającej na trawienie białka. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że produkty konopne mają mało kalorii i dużo minerałów, co sprzyja utracie wagi. Wysoka zawartość białka pozwala na dłużej zachować uczucie sytości, a to w efekcie prowadzi do ograniczenia spożywanych kalorii.

Jakie produkty konopne warto mieć w swojej kuchni?

Na pierwszym miejscu powinniśmy zainwestować w olej konopny, w którym są kwasy omega-3 i omega-6 oraz kwas linolowy. Możemy go wykorzystać do dressingów, sałatek czy doprawiania dań na bazie kasz, ryżu, makaronu i warzyw. W kuchni powinno być też miejsce na nasiona konopi, które z kolei mają białko, witaminy, minerały i błonnik (https://kombinatkonopny.pl/kategoria-produktu/nasiona-cbd-z-certyfikatem). Można je uprażyć i dodać do sałatek bądź potraktować jako samodzielną przekąskę. Nasiona konopi sprawdzą się też po zmieleniu do posypania deserów, jako dodatek do jogurtów i innych dań. Przydatna i bardzo wartościowa w kuchni jest bogata w białko mąka konopna. Jest bezglutenowa i sprawdza się przy każdego rodzaju wypiekach.

Nasz metabolizm nie zawsze jest na takim poziomie, jakbyśmy sobie tego życzyli. Jednak włączając do diety produkty konopne, można go znacząco usprawnić. Mając kłopoty na tej płaszczyźnie, nie sięgajmy pochopnie po suplementy, bo konopie to znacznie prostsze i zdrowsze rozwiązanie.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści