Apteka Zdrowie - Apteka internetowa i suplementy diety - zdrowieapteka.pl

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Padaczka u dziecka? Sprawdź, jak ją skuteczniej leczyć

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: padaczkadrgawkidzieckoleczeniefarmakogenetykabadaniagenetyczne
U Twojego dziecka występują padaczka i drgawki, które wymagają leczenia? A czy wiesz, że na bezpieczeństwo i skuteczność terapii mogą mieć wpływ... geny? Okazuje się, że niektóre substancje (w tym leki neurologiczne) mogą być przez każdy organizm przekształcane trochę inaczej. To powoduje, że działają szybciej lub wolniej, czasami mogą też wywoływać skutki uboczne. Na szczęście wrażliwość dziecka na substancje lecznicze można sprawdzić – jak?

Farmakogenetyka – badania genetyczne pomogą dopasować formę leczenia

Zależnie od tego, co dziecko ma zapisane w genach, różne leki i dawki mogą być dla niego skuteczne i bezpieczne – dotyczy to również substancji wykorzystywanych do leczenia padaczki (np. kwasu walproinowego czy karbamazepiny). Standardowo dobiera się takie leki, które są skuteczne dla większości badanej populacji [1], jednak badania pokazują, że np. w Stanach Zjednoczonych aż 2,2 miliona osób rocznie trafia do szpitala z powodu niepożądanych skutków leków [2].
Można mieć jednak wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo leczenia. Nowoczesne badania genetyczne pozwalają sprawdzić wrażliwość dziecka na ponad 30 substancji, w tym wiele leków neurologicznych stosowanych przy drgawkach (m.in. kwas walproinowy czy karbamazepina). Dzięki temu lekarz może wybrać takie substancje, formy i dawki, które zadziałają korzystnie i nie będą wywoływały skutków ubocznych (lub będą one mniejsze).

Przyczyny padaczki i drgawek – również mogą być zapisane w genach...

\n\n\t\n\t\n\t\n\t\n\n\n
Czy lekarze mają\npewność, dlaczego u Twojego dziecka występują padaczka czy\ndrgawki? Ważne, aby jak najlepiej poznać przyczynę problemu, aby\nzyskać szansę na lepsze dopasowanie leczenia i ochronę dziecka\nprzed innymi ewentualnymi objawami czy powikłaniami. \n

\n
Nieprawidłowe napięcie\nmięśniowe, drgawki czy padaczka mogą wiązać się m.in. z chorobą\ngenetyczną. Do tego typu schorzeń należą np. choroba syropu\nklonowego, argininemia, fenyloketonuria czy cytrulinemia. Napady\npadaczkowe występują też przy zespole Dravet – ciężkiej\npadaczce mioklonicznej.
\n

\n
\n
Źródła:
\n
[1] M. Czernicka, W.\nCzernicki, Farmakogenomika – w drodze ku medycynie\nspersonalizowanej, „Laboratorium” 2011, 5-6.
\n
[2] T. Bochenek, W.\nLasoń, Medycyna zindywidualizowana i farmakogenomika w leczeniu\nschorzeń ośrodkowego układu nerwowego – przyszłość\nfarmakoterapii czy kolejne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej?,\n„Zdrowie Publiczne i Zarządzanie” 2013, 11 (1).
\n
Autor: www.testDNA.pl
\n
Zdjęcie\n©olgachov/pl.123rf.com


Badania w kierunku celiakii – jak szybko rozpoznać trwałą nietolerancję glutenu

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: celiakiaobjawyceliakiitestyDNApredyspozycjegenetyczneglutendietabezglutenowa
Aż 95% chorych na celiakie nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia [1]. Dlaczego? Ponieważ celiakia może wystąpić w każdym wieku, a jej objawy są często bardzo niespecyficzne. To z kolei utrudnia prawidłową diagnozę i opóźnia leczenie. W efekcie objawy choroby nasilają się, a chory jest narażony na coraz poważniejsze powikłania. Czy jest jakiś sposób na szybkie zdiagnozowanie celiakii? Na szczęście tak!

Test na ojcostwo w ciąży – jednoznaczny i pewny wynik

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: testgenetycznyciążatestnaojcostwowciążykrewmatkiwymazzpoliczkaojcapłynowodniowy
Test genetyczny, którego wynik jednoznacznie potwierdza lub wyklucza ojcostwo, można wykonać jeszcze na etapie ciąży. Nie ma więc konieczności czekania, aż dziecko będzie na świecie. Test na ojcostwo w ciąży może być zrealizowany na podstawie krwi od matki i wymazów od domniemanego ojca albo płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców. Sprawdź, dlaczego takie badanie jest pewne i na czym polega.

Masz podwyższony poziom bilirubiny we krwi? To może być zespół Gilberta!

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: zespółGilbertabilirubinaenzymUGTzażółceniegałekocznych
Zespół Gilberta jest najczęstszą przyczyną wrodzonej hiperbilirubinemii, czyli podwyższonego poziomu bilirubiny we krwi. Z jednej strony schorzenie to nie powoduje zmian w wątrobie, nie wpływa też na długość życia chorego. Z drugiej wywołuje okresową żółtaczkę i może sprawić, że zażycie nawet najpopularniejszych leków stanie się niebezpieczne.

Wrażliwość na leki zapisana w genach?

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: badaniagenetycznedladziecilekiterapiamedycynaspersonalizowana
Każdy z nas może reagować na ten sam lek i taką samą jego dawkę w trochę inny sposób. Dla jednych będzie skuteczny, dla innych nie, a jeszcze innym może po prostu zaszkodzić. Jest to związane przede wszystkim z tym, co mamy zapisane w genach. Jak to sprawdzić? Istnieją nowoczesne badania genetyczne dla dzieci analizujące wrażliwość organizmu na ponad 30 różnych substancji.

Z tych próbek zrobisz badania DNA

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: badanieDNAojcostwomateriałgenetycznymikroślady
Badanie DNA na ojcostwo kojarzy się wielu osobom z analizą wymazu z policzka czy próbki krwi. Tymczasem taki test można wykonać na podstawie właściwie dowolnego przedmiotu z materiałem genetycznym badanej osoby – tzw. próbek mikrośladowych. Co zatem nadaje się do badania? Sprawdź.

Badanie pokrewieństwa – prosty sposób na zyskanie pewności

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: pokrewieństwobadaniagenetycznetestdnapróbkidobadaniaporównaniechromosomówY
Nasza płeć jest warunkowana przez dwa chromosomy otrzymane od rodziców. U kobiet są to XX, a u mężczyzn – XY. Mężczyzna przekazuje dziecku X (wtedy ma córkę) albo Y (wtedy ma syna). Ten sam chromosom Y jest przekazywany w linii męskiej z pokolenia na pokolenie.

Czy to naprawdę moja wnuczka? Historia Jadwigi

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: badaniepokrewieństwawięzykrwiwymazzpoliczkaporównaniechromosomówX
Jadwiga zawsze ubolewała, że nie ma wnuków – jej syn był jedynakiem, nigdy się nie ustatkował, a kilka lat temu zmarł po długiej chorobie. Rok temu odezwała się do niej jednak kobieta, twierdząc, że jej córka – kilkunastoletnia już Ania – jest dzieckiem właśnie jej syna! Jadzia nie mogła w to uwierzyć. Z jednej strony bardzo się ucieszyła, ale z drugiej – miała wątpliwości, czy Ania rzeczywiście jest z nią spokrewniona…

Test NOVA – innowacyjne badanie genetyczne

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: testNOVAbadaniagenetycznedziecichorobywrodzoneNGS
W Polsce dostępny jest już test NOVA, czyli badanie genetyczne dla dzieci w kierunku aż 12000 mutacji genetycznych. Obejmuje 87 chorób wrodzonych, których skutki mogą być śmiertelne – dlatego tak ważne jest szybkie ich wykrycie. Czułość badania wynosi ponad 99,99%, co czyni je najdokładniejszym na świecie.

Określenie płci dziecka po poronieniu – jak wykonać?

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: płećdzieckaporonienieprawabadaniagenetyczneurlopmacierzyńskizasiłek
Bez względu na moment poronienia kobieta może określić płeć dziecka – z pomocą przychodzą genetyczne badania płci. Dzięki temu kobieta zyskuje szansę na skorzystanie z należnych jej praw, m.in. przejścia na skrócony urlop macierzyński po poronieniu. Jak krok po kroku określić płeć dziecka po poronieniu?
Dalej
Szukaj
Copyright by Apteka Zdrowie Poznań - iAPTEKA1 - apteka internetowa
Copyright Apteka Zdrowie Poznań 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego