Padaczka u dziecka? Sprawdź, jak ją skuteczniej leczyć - Apteka Zdrowie - Apteka internetowa i suplementy diety - zdrowieapteka.pl

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Padaczka u dziecka? Sprawdź, jak ją skuteczniej leczyć

Opublikowany przez w Artykuły ·
Tags: padaczkadrgawkidzieckoleczeniefarmakogenetykabadaniagenetyczne
U Twojego dziecka występują padaczka i drgawki, które wymagają leczenia? A czy wiesz, że na bezpieczeństwo i skuteczność terapii mogą mieć wpływ... geny? Okazuje się, że niektóre substancje (w tym leki neurologiczne) mogą być przez każdy organizm przekształcane trochę inaczej. To powoduje, że działają szybciej lub wolniej, czasami mogą też wywoływać skutki uboczne. Na szczęście wrażliwość dziecka na substancje lecznicze można sprawdzić – jak?

Farmakogenetyka – badania genetyczne pomogą dopasować formę leczenia

Zależnie od tego, co dziecko ma zapisane w genach, różne leki i dawki mogą być dla niego skuteczne i bezpieczne – dotyczy to również substancji wykorzystywanych do leczenia padaczki (np. kwasu walproinowego czy karbamazepiny). Standardowo dobiera się takie leki, które są skuteczne dla większości badanej populacji [1], jednak badania pokazują, że np. w Stanach Zjednoczonych aż 2,2 miliona osób rocznie trafia do szpitala z powodu niepożądanych skutków leków [2].
Można mieć jednak wpływ na skuteczność i bezpieczeństwo leczenia. Nowoczesne badania genetyczne pozwalają sprawdzić wrażliwość dziecka na ponad 30 substancji, w tym wiele leków neurologicznych stosowanych przy drgawkach (m.in. kwas walproinowy czy karbamazepina). Dzięki temu lekarz może wybrać takie substancje, formy i dawki, które zadziałają korzystnie i nie będą wywoływały skutków ubocznych (lub będą one mniejsze).

Przyczyny padaczki i drgawek – również mogą być zapisane w genach...

\n\n\t\n\t\n\t\n\t\n\n\n
Czy lekarze mają\npewność, dlaczego u Twojego dziecka występują padaczka czy\ndrgawki? Ważne, aby jak najlepiej poznać przyczynę problemu, aby\nzyskać szansę na lepsze dopasowanie leczenia i ochronę dziecka\nprzed innymi ewentualnymi objawami czy powikłaniami. \n

\n
Nieprawidłowe napięcie\nmięśniowe, drgawki czy padaczka mogą wiązać się m.in. z chorobą\ngenetyczną. Do tego typu schorzeń należą np. choroba syropu\nklonowego, argininemia, fenyloketonuria czy cytrulinemia. Napady\npadaczkowe występują też przy zespole Dravet – ciężkiej\npadaczce mioklonicznej.
\n

\n
\n
Źródła:
\n
[1] M. Czernicka, W.\nCzernicki, Farmakogenomika – w drodze ku medycynie\nspersonalizowanej, „Laboratorium” 2011, 5-6.
\n
[2] T. Bochenek, W.\nLasoń, Medycyna zindywidualizowana i farmakogenomika w leczeniu\nschorzeń ośrodkowego układu nerwowego – przyszłość\nfarmakoterapii czy kolejne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej?,\n„Zdrowie Publiczne i Zarządzanie” 2013, 11 (1).
\n
Autor: www.testDNA.pl
\n
Zdjęcie\n©olgachov/pl.123rf.com


Brak komentarzy


Szukaj
Copyright by Apteka Zdrowie Poznań - iAPTEKA1 - apteka internetowa
Copyright Apteka Zdrowie Poznań 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego