Test na ojcostwo w ciąży – jednoznaczny i pewny wynik

APTEKA
Przejdź do treści

Test na ojcostwo w ciąży – jednoznaczny i pewny wynik

Apteka internetowa i suplementy diety - zdrowieapteka.pl
Opublikowane według Tina Pysiewicz, testDNA w Artykuły · 5 Lipiec 2018
Tags: testgenetycznyciążatestnaojcostwowciążykrewmatkiwymazzpoliczkaojcapłynowodniowy
Test genetyczny, którego wynik jednoznacznie potwierdza lub wyklucza ojcostwo, można wykonać jeszcze na etapie ciąży. Nie ma więc konieczności czekania, aż dziecko będzie na świecie. Test na ojcostwo w ciąży może być zrealizowany na podstawie krwi od matki i wymazów od domniemanego ojca albo płynu owodniowego i dowolnych próbek od rodziców. Sprawdź, dlaczego takie badanie jest pewne i na czym polega.

Test na ojcostwo w ciąży: krew matki i wymaz z policzka ojca

To badanie można przeprowadzić już od 8. tygodnia ciąży i jest to najwcześniej dostępny test ojcostwa na świecie. Wykorzystuje się opatentowaną metodę, która polega na pobraniu krwi od matki, a później wyizolowaniu z niej nie tylko jej DNA, ale też DNA dziecka (krąży w krwiobiegu matki podczas ciąży). Następnie porównuje się ten materiał z DNA domniemanego ojca.

Test na ojcostwo w ciąży: płyn owodniowy i dowolne próbki rodziców

Płyn owodniowy można pobrać po 15. tygodniu ciąży podczas badań. Od rodziców wystarczy pobrać dowolne próbki, np. wymazy z policzka, używaną szczoteczkę do zębów, włosy z cebulkami czy inne przedmioty, na których znajduje się ich DNA. Analiza płynu owodniowego pozwala nie tylko ustalić ojcostwo, ale też przebadać dziecko m.in. w kierunku zespołu Downa.

Test na ojcostwo w ciąży – równie pewny jak po narodzinach

Analizowane w badaniu genetycznym fragmenty DNA są niezmienne i ustalone już w momencie poczęcia. Są one ponadto takie same w każdej komórce organizmu, dlatego równie pewny wynik można uzyskać na podstawie m.in. wymazu z policzka, krwi, płynu owodniowego czy używanej maszynki do golenia.

Dlaczego ojcostwo warto sprawdzić jeszcze w ciąży?

Rezultat badania DNA pozwala zyskać pewność na całe życie. Wykonanie testu w ciąży umożliwia zmniejszenie stresu i pozbycie się wątpliwości jeszcze na tym etapie, co ma korzystny wpływ na rozwój dziecka i pozwala lepiej przygotować się do narodzin i roli rodziców. Pewność co do ojcostwa często daje szansę na unormowanie prawnej sytuacji rodziny, ponieważ pewni ojcostwa mężczyźni nierzadko podejmują decyzję o uznaniu dziecka jeszcze w ciąży.

www.testDNA.pl
Zdjęcie: © Cathy Yeulet/pl.123rf.com


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści