APTEKA
Przejdź do treści

Określenie płci dziecka po poronieniu – jak wykonać?

Apteka internetowa i suplementy diety
Opublikowane według Agnieszka Łapajska, testDNA w Artykuły · 1 Wrzesień 2017
Tags: płećdzieckaporonienieprawabadaniagenetyczneurlopmacierzyńskizasiłek
Bez względu na moment poronienia kobieta może określić płeć dziecka – z pomocą przychodzą genetyczne badania płci. Dzięki temu kobieta zyskuje szansę na skorzystanie z należnych jej praw, m.in. przejścia na skrócony urlop macierzyński po poronieniu. Jak krok po kroku określić płeć dziecka po poronieniu?

Określenie płci po poronieniu – możliwe bez względu na czas ciąży
Badania genetyczne po poronieniu, dzięki którym można określić płeć dziecka, mogą być zrealizowane bez względu na wiek ciąży. Są szansą na poznanie płci dziecka nawet wtedy, gdy utrata ciąży miała miejsce na bardzo wczesnym jej etapie, np. w 8. tygodniu. Jak to możliwe? Płeć dziecka zapisana jest w genach od samego poczęcia.

Badania genetyczne po poronieniu – dlaczego warto ustalić płeć?
Przy poronieniu do 16. tygodnia ciąży lekarz może nie być w stanie określić płci dziecka w szpitalu. Tymczasem jej znajomość jest konieczna do wydania karty martwego urodzenia – dokumentu, który pozwala skorzystać z należnych po poronieniu praw.  
Chodzi o rejestrację dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), przejście na skrócony urlop macierzyński po poronieniu (56 dni) i odebranie zasiłku pogrzebowego (4000 złotych). Poznanie płci dziecka jest też dla wielu rodziców szansą na nadanie mu imienia i godne pożegnanie się z nim.

Określenie płci po poronieniu – krok po kroku

1. Pobranie materiału od dziecka
Jeśli do poronienia doszło w szpitalu, materiał zabezpiecza personel, a jeśli w domu – kobieta samodzielnie. Próbka musi zawierać materiał faktycznie od dziecka, np. kosmówkę, przypępowinowe fragmenty łożyska, fragmenty tkanek płodu, pęcherzyk płodowy czy kosmki kosmówki.  
W odróżnieniu od materiału od matki, ma on jasny, biały kolor. W razie wątpliwości warto zabezpieczyć kilka próbek, aby zwiększyć szansę na realizację badania. To bardzo ważne, ponieważ takie badania DNA mogą być wykonane tylko na materiale pochodzącym od dziecka.
Do genetycznego badania płci można wykorzystać też bloczek parafinowy, który wypożycza się ze szpitala.

2. Prawidłowe zabezpieczenie materiału
Materiał umieszcza się w sterylnym pojemniku (np. takim, jaki wykorzystuje się do badania moczu) z solą fizjologiczną. Umieszczenie próbki w formalinie to błąd – ta substancja degraduje DNA, a więc uniemożliwia realizację badania. Warto więc uczulić lekarza lub inną osobę przygotowującą próbkę w szpitalu, by wykorzystywała właśnie sól fizjologiczną.  
Pojemnik powinien zostać dodatkowo zabezpieczony, np. folią spożywczą czy taśmą klejącą. Próbkę należy przechowywać w temperaturze 4-8 stopni.  

3. Zlecenie wykonania badania w laboratorium genetycznym
Badania genetyczne po poronieniu, dzięki którym płeć dziecka zostanie określona, zleca się w prywatnym laboratorium. Z tego powodu to po stronie rodziców leży prawidłowe przygotowanie przesyłki i wydanie jej kurierowi.  
Przed przekazaniem materiału do transportu najlepiej umieścić w kartonie z próbką wkłady chłodzące. Warto wybrać laboratorium, które szybko przekazuje wynik – im szybciej zostanie ustalona płeć, tym szybciej kobieta będzie miała szansę skorzystać z przysługujących jej praw.

4. Przekazanie wyniku do szpitala i rejestracja dziecka w USC
Po otrzymaniu wyniku należy przedstawić go w szpitalu. Wówczas lekarz wyda kartę martwego urodzenia dziecka – potrzebną do skorzystania z przysługujących praw. Czasami szpital przekazuje ją bezpośrednio do urzędu, a czasami kobiecie - wtedy ma ona 3 dni na zaniesienie dokumentu do Urzędu Stanu Cywilnego i rejestrację dziecka.  

Autor: Agnieszka Łapajska, www.testDNA.pl  
Zdjęcie ©Anawat Sudchanham/123rf.com


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0

Wróć do spisu treści